Co wiesz o symptomach choroby wrzodowej?


Stomach

Współczesny świat stawia przed nami wysokie wymagania. Życie w stresie, ekspozycja na choroby cywilizacyjne, często konieczność przyjmowania leków, jedzenie w pośpiechu – to tylko niektóre czynniki, mające wyjątkowo negatywny wpływ na nasz układ pokarmowy. Często jednak nie potrafimy odczytać znaków, jakie nam wysyła. Jak rozpoznać chorobę wrzodową?

Wielu z nas ignoruje tak zwane „problemy żołądkowe”. Tłumaczymy sobie, że przecież okazjonalnie przytrafiają się one każdemu, że to tylko jeden z objawów przemęczenia szybkim trybem życia, a w najgorszym wypadku znak ostrzegawczy, że musimy zacząć bardziej o siebie dbać. Jak długo możemy spychać je na dalszy plan? Taka lekkomyślność nie tylko grozi poważnymi konsekwencjami w przyszłości, ale także znacznie obniża nasz komfort życia w danym momencie. Posłuchaj więc swojego organizmu i naucz się odczytywać sygnały, jakie ci wysyła.

Jak unikać choroby wrzodowej? Czy to możliwe?

Jednym z najczęściej występujących schorzeń układu pokarmowego jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Cierpi na nią od 5 do 10 proc. całej dorosłej populacji! W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim ludzie obciążeni genetycznie, zakażeni bakteriami Helicobacter pylori, palący papierosy oraz przyjmujący niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pamiętaj jednak, że lista przyczyn jest znacznie dłuższa – znajdują się na niej m.in. inne choroby układku pokarmowego, przyjmowanie leków czy niektóre problemy hormonalne. A chociaż nie udowodniono, że na rozwój choroby wpływa prowadzenie niezdrowego trybu życia, wiemy na pewno, że spożywanie alkoholu czy niewłaściwa dieta zaostrzają jej objawy.

Najważniejsze objawy choroby wrzodowej

A co do nich należy? Przede wszystkim specyficzny rodzaj bólu i pieczenia. Występuje on w dołku podsercowym w przypadku wrzodów żołądka (ok. 1-2 godz. po posiłku) albo pod prawym łukiem żebrowym w przypadku wrzodów dwunastnicy (3-5 godz. po posiłku, w nocy oraz na czczo).

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na powracające, łatwe do zaobserwowania problemy z trawieniem – zgagę, niestrawność, zaparcia czy nudności i wymioty. To wszystko przełoży się oczywiście na ogólne samopoczucie i wygląd, dlatego możesz m.in. nagle stracić na wadze i ciągle odczuwać zmęczenie. Nie oznacza to automatycznie, że cierpisz na wrzody żołądka czy dwunastnicy, jest natomiast sygnałem, aby skontaktować się z lekarzem i zacząć bardziej o siebie dbać. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nieleczona choroba wrzodowa może skończyć się groźnym krwotokiem wewnętrznym.

Jak sobie radzić?

Jednak nawet jeśli już cierpisz na to schorzenie, zachowaj spokój i optymizm. Jeśli postawisz na lekkostrawną dietę i postarasz się unikać stresów, na pewno szybko opanujesz problem. A z uciążliwymi objawami wrzodów uporasz się między innymi przy pomocy leków rozkurczowych takich jak No-Spa. Najważniejsze to działać i nie lekceważyć żadnych objawów.

Dodaj komentarz