Co wolno w ciąży?


Co wolno w ciąży?
Ciąża to nie choroba, każdy to wie. Jednak jest to stan, w którym kobieta powinna wyjątkowo o siebie dbać. W końcu zapewnia w ten sposób zdrowie nie tylko sobie, ale i swojemu maleństwu. Kobiety zazwyczaj nie wiedzą, czego im nie wolno, po zobaczeniu tych dwóch magicznych kresek na teście ciążowym. W tym artykule rozwiejemy chociaż kilka wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Sprzątanie w ciąży

Jak już wiesz, ciąża to nie choroba i w tym stanie można wykonywać lekkie prace domowe. Podobnie jest z używaniem produktów do sprzątania. Ogólnodostępne preparaty nie powinny zaszkodzić, o ile stosowane są w rozsądnych ilościach. Więcej szkody niż opary płynu do podłóg wyrządzić może mieszkanie pełne kurzu. Jak sobie z nim radzić? Bardzo ważny jest odpowiedni worek do odkurzacza i filtr. Worek syntetyczny wykonany jest ze specjalnego mikrowłókna, które nadaje wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto zatrzymuje kurz i inne alergeny wewnątrz odkurzacza więc sprzątanie jest jeszcze bardziej efektywne. To świetne rozwiązanie nie tylko dla kobiet w ciąży, ale i alergików. Jeżeli oprócz zanieczyszczeń chcemy pozbyć się niektórych wirusów czy bakterii warto zainwestować w dobry filtr HEPA, najlepiej H13 bądź H14. Ponadto wszystkie filtry HEPA bez problemu radzą sobie z zanieczyszczeniami typu: pyłki, pleśń, sierść i roztocza kurzu. Profesjonalne worki do odkurzacza oraz filtry HEPA można znaleźć na stronie www.swiatworkow.pl. Jeżeli mamy osobę, która pomoże nam w sprzątaniu to bardzo dobrze, nie warto jednak wierzyć w teorie mówiące, iż ciężarne kobiety nie mogą samodzielnie robić porządków.

Noszenie dziecka w ciąży

Jeżeli ciąża nie jest zagrożona, można jak najbardziej nosić dziecko w ciąży. Podnoszenie w warunkach domowych powinno być uzależnione od samopoczucia, ale także zaleceń lekarza. Ogólnie przyjmuje się, że kobieta w ciąży może podnosić przedmioty o wadze nie większej niż 15 kg. Jeżeli mówimy o podnoszeniu ogólnie, czyli np. w pracy to zgodnie z prawem kobieta w ciąży i karmiąca może unieść nie więcej niż ¼ tego, co kobieta nieciężarna. Dla ciężarów wożonych na wózku max. to 20 kg, natomiast dla ręcznego podnoszenia przy pracy dorywczej 5 kg, a przy pracy stałej 3 kg. Istnieją czynności znacznie bardziej szkodliwe niż podnoszenie np. długotrwałe stanie bądź długie godziny pracy. Kobiety w ciąży nie mogą pracować na zmiany oraz nocą, a także dłużej niż 8 godzin z rzędu. Przeciwwskazania do noszenia to m.in. wady macicy, ciąża mnoga, przepukliny brzuszne, odpływanie płynu owodniowego, aktywne krwawienie itp.

Napoje gazowane (i inne) w ciąży

Woda gazowana w ciąży jest jak najbardziej OK, wręcz pomaga np. w przypadku mdłości. Jeżeli chodzi o słodkie napoje gazowane, to ogólnie nie są zalecane, ale sporadycznie wypita niewielka ilość coli nie powinna powodować żadnych problemów. Kawa również jest dozwolona, bezpieczna ilość to od 1 do 2 kaw dziennie. Napojem, którego na pewno nie można pić, jest alkohol. Nawet gram alkoholu może zaszkodzić, należy więc unikać go jak ognia.

Artykuł opracowany przez firmę ŚwiatWorków specjalizującą się w sprzedaży worków do odkurzaczy.

Dodaj komentarz