Co zrobić, gdy dopada nas silny ból zęba?


Co zrobić, gdy dopada nas silny ból zęba?
Środek nocy, weekend, wyjazd zagraniczny czy święta, a tu zaczyna boleć nas ząb. Najpierw delikatnie, by po chwili przybrać na sile tak, że ciężko nam wytrzymać. Ból jest tępy, pulsujący, a czasami promieniuje, przez co ciężko określić nam dokładnie, który ząb jest jego źródłem. Niekiedy od zęba zaczyna boleć nas także głowa. Wizyta u dentysty możliwa najwcześniej następnego dnia. Jak poradzić sobie w tej kryzysowej sytuacji? Co pomoże złagodzić odczuwany ból i umożliwi dotrwanie do wizyty u stomatologa?

Dokładnie przepłucz usta

Wykorzystaj do tego płukankę, która zadziała przeciwbakteryjnie i złagodzi stan zapalny. Do tego celu powszechnie stosuje się płukankę z soli kuchennej czy wody utlenionej. W przypadku soli 2 łyżeczki rozpuszczamy w szklance wody, wodę utlenioną (3%) mieszamy natomiast z wodą w stosunku 1:1. Łagodząco zadziała też płukanka z szałwii czy rumianku. Do jej sporządzenia możemy wykorzystać herbatę ziołową. Przepłukiwanie ust pozwali również na usunięcie resztek pokarmów czy innych zanieczyszczeń, które mogą wzmagać ból.

Eugenol z goździków – naturalna substancja przeciwbólowa

Aby złagodzić ból zęba możemy też sięgnąć po naturalną substancję odkażającą oraz znieczulającą. Mowa o eugenolu – związku zawartym w goździkach i olejku goździkowym.  Niektóre badania wskazują, że siła działania eugenolu jest porównywalna z benzokainą stosowaną powszechnie do znieczuleń miejscowych. Gdy odczuwamy ból zęba, dobrze jest zaaplikować olejek goździkowy w obszarze bolącego zęba poprzez wcieranie go w dziąsło. Gdy nie mamy olejku, możemy po prostu żuć goździki – w ten sposób miejscowo znieczulimy dziąsła.

Gdy ból jest silny sięgnij po leki przeciwbólowe

Jeżeli odczuwany przez nas ból jest na tyle silny, że utrudnia nam funkcjonowanie, warto sięgnąć po sprawdzony lek przeciwbólowy. Aby skutecznie złagodzić ból zęba potrzebny nam będzie lek nie tylko łagodzący ból, ale także i stan zapalny, który jest jego przyczyną. W tym celu należy skorzystać z niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zawierających np. deksketoprofen. Przy silnym bólu, kiedy zależy nam na szybkim działaniu leku, możemy zamiast po tabletki, sięgnąć po granulat rozpuszczalny w wodzie Ketesse®SL, który ma przyjemny cytrynowy smak.

Unikaj podrażnień zęba

Do czasu wizyty u stomatologa unikaj twardych pokarmów, które mogą podrażnić bolący ząb. Jedz zupy, jogurty i inne płynne i półpłynne produkty. Pokarmy przeżuwaj druga stroną szczęki. Bolący ząb może być także wrażliwszy na zmiany temperatury, dlatego zadbaj o to, by przyjmowane płyny miały letnią temperaturę. Jeżeli jesteś palaczem, powstrzymaj się od papierosów na kilka dni – palenie może zaostrzyć niektóre problemy stomatologiczne.

Dodaj komentarz