Co zrobić po wybiciu zęba?


Co zrobić po wybiciu zęba?

Wybicie zęba jest zwykle traumatycznym przeżyciem. Osoby, które to spotyka, często są przekonane, że już na zawsze są skazana na nieestetyczny ubytek w uzębieniu. Jednak wcale nie musi tak być. Co można zrobić w przypadku wypadnięcia zęba? Jak interweniować w takiej sytuacji?

Reimplantacja zęba

Jak się okazuje, ząb, który został wybity, można z powrotem wstawić, jak gdyby nigdy nie opuścił szczęki. Niestety, działanie to jest ograniczone wieloma warunkami. Ażeby gabinet dentystyczny Kraków mógł pomóc pacjentowi, niezbędne są przede wszystkim:

• idealny stan wybitego zęba – uszkodzenie struktury zęba sprawia, iż nie nadaje się on do ponownego wstawienia w szczękę. Dlatego też po wypadku należy odpowiednio zabezpieczyć ząb. Trzeba obchodzić się z nim delikatnie oraz zapewnić mu wilgotne środowisko.

• szybka reakcja – skuteczny zabieg musi być przeprowadzony najpóźniej do godziny od wybicia zęba. Dlatego też należy znaleźć najbliższy gabinet dentystyczny Kraków lub też wybrać taki, do którego można dotrzeć maksymalnie w ciągu półgodziny.

• brak uszkodzeń strukturalnych dziąsła – jeśli podczas wybicia zęba doszło do znacznego uszkodzenia dziąsła, natychmiastowe wstawienie zęba może być niemożliwe.

Alternatywa dla reimplantacji

Jeżeli ponowne wstawienie wybitego zęba nie jest możliwe, dentysta proponuje zwykle wszczepienie implantu. Na czym to polega i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Najprościej rzecz ujmując, wszczepienie implantu polega na umieszczeniu w miejscu korzenia zębowego tytanowej śruby, a następnie zrekonstruowanie wokół niej korony zęba.

Jak przebiega implantacja śruby tytanowej?

Pacjent decydujący się na implanty, w pierwszej kolejności odwiedza gabinet dentystyczny Kraków, aby tam chirurg stomatolog w odpowiednim miejscu wywiercił otwór w dziąśle i w kości. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w nim właściwej wybranej przez pacjenta śruby. Kiedy specjalista wykona te czynności, dokonuje zszycia rany, po którym przychodzi czas oczekiwania na jej zagojenie. Zwykle po tygodniu można już wyjąć szwy, jednak nie jest to jeszcze ostatni etap uzupełniania uzębienia. Przez kolejne kilka miesięcy wskazana jest ostrożność, gdyż czas ten przeznaczony jest na naturalną odbudowę tkanki kostnej. Dopiero kiedy się ona zakończy, implant ustabilizuje się w kości. W tym momencie można przejść do nakładania korony, czyli odbudowy zewnętrznej części zęba, przywracając mu naturalny wygląd oraz pełną funkcjonalność.

Zaufany gabinet dentystyczny  Krakowa

Wszczepianie implantu to skomplikowany zabieg, wymagający od specjalisty wiedzy i doświadczenia. Koniecznością jest zatem wybór kliniki dentystycznej, w której pracują wykwalifikowani fachowcy. Dobrymi opiniami cieszy się gabinet dentystyczny Kraków – Indexmedica. Profesjonalne wszczepianie nowoczesnych implantów to flagowa usługa kliniki, znanej nie tylko w Krakowie, ale nawet poza granicami kraju.

Dodaj komentarz