Ćwiczenia, które nie obciążają stawów. Jaki trening wybrać?


Ćwiczenia, które nie obciążają stawów. Jaki trening wybrać?
Szukasz ćwiczeń, które nie obciążają stawów? Miewasz dolegliwości bólowe lub ograniczenia ruchomości w ich obrębie? W takim razie warto na początku poszukać przyczyny. Dopiero po konsultacji ze specjalistą możesz rozważyć trening. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat treningu, który pomoże Ci odciążyć, ale też wzmocnić stawy!

Kiedy zrezygnować z ćwiczeń obciążających stawy?

Stawy zostały stworzone do poruszania się i są niezwykle ważną częścią układu ruchu człowieka. Niestety jednak nadmierne przeciążenie stawów często wiąże się kontuzjami lub zmianami zwyrodnieniowymi. Czasem też dochodzi do różnych chorób, które upośledzają stawy. Kiedy więc zauważysz u siebie dolegliwości, takie jak:

  • ból mechaniczny przy poruszaniu stawem,
  • ciągły i intensywny ból zapalny,
  • sztywność stawu po obudzeniu się,
  • ograniczenie zakresu ruchu,
  • trzeszczenia w stawach,
  • opuchlizna, wykrzywienia czy powiększenia stawów,

koniecznie zgłoś się do specjalisty – ortopedy lub fizjoterapeuty, w zależności od objawów. Zrezygnuj także z ćwiczeń, dopóki nie otrzymasz diagnozy i pozwolenia, że możesz rozpocząć pracę nad ponownym uruchomieniem stawu.

Ćwiczenia, które nie obciążają stawów – kilka zasad

Każdy trening zawsze i bezwarunkowo musisz rozpoczynać rozgrzewką, a później kończyć rozciąganiem. Wszelkie ćwiczenia, które nie obciążają stawów, nie będą skuteczne, jeśli nie przygotujesz swojego ciała do wysiłku i późniejszej regeneracji. Rozgrzewka poprawia szybkość skurczu mięśni, ale też przygotowuje układ mięśniowo-szkieletowy do wydajnej pracy.

Kolejną wskazówką jest unikanie pośpiechu. Nawet jeśli już pozbyłeś się kontuzji, stanu zapalnego czy innej dolegliwości ze stawami, nie spiesz się z ich włączeniem do pełnego wysiłku. Zacznij od ćwiczeń nieobciążających stawów, np. jeśli boli Cię staw kolanowy – nie wykonuj siadów, gdy masz problem ze stawem skokowym – nie skacz na skakance, a jeśli chodzi o staw nadgarstkowo-śródręczny kciuka – zrezygnuj z pompek czy podciągania na drążku.

Zanim zaczniesz ćwiczyć w pełnym zakresie ruchów, udaj się do fizjoterapeuty, który doradzi Ci, jak rehabilitować staw. Pomocna może być także konsultacja z trenerem personalnym. W siłowniach często możesz liczyć na wskazówki od dyżurujących trenerów. Przykładowo karta Multisport w Total Fitness uprawnia Cię do skorzystania z programu Droga do Sukcesu, gdzie trener oprowadzi Cię po siłowni, opracuje program ćwiczeń i wskaże, jak osiągnąć cel treningowy.

Jak ćwiczyć stawy?

Zrezygnuj z wykonywania szarpanych, gwałtownych, szybkich ruchów, a także z ćwiczeń wymagających skrętów stawów. Zalecamy również unikanie wstrząsów (np. podczas biegania, skakania). Jeśli występuje opuchlizna, która wskazuje na stan zapalny, lepiej zrezygnować z jakichkolwiek ćwiczeń uruchamiających stawy, bowiem można nasilić dolegliwości. Jeśli zastanawiasz się, jak ćwiczyć stawy, zalecamy konsultację ze specjalistą. Nie decyduj się na samodzielne układanie planu treningowego, bowiem możesz sobie jedynie zaszkodzić. Kluczem jest, by poznać przyczynę dolegliwości i ją wyeliminować. Dopiero później możesz wzmacniać stawy wedle zaleceń.

Jeśli masz problemy ze stawami – pojawiają się boleści, promieniowania, ograniczenia ruchu i inne dysfunkcje, warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą, zanim zaczniesz ćwiczyć. Gdy okaże się, że to nic poważnego i możesz wrócić do treningów, najpierw wybierz ćwiczenia, które nie obciążają stawów. Powyższe przykłady pomogą Ci w ułożeniu planu treningowego!

Dodaj komentarz