Czy alergia występuje zimą?


Alergia

Alergia jest schorzeniem powodowanym przez kontakt pewnych substancji z organizmem. Substancje te nie są same w sobie drażniące, gdyż to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego powoduje reakcję zapalną.
Stąd nie ma też jednego rodzaju alergenu – niektórzy z nas są uczuleni na pyłki roślin, inni na pokarmy, jeszcze inni np. na kurz. Pora roku ma więc znaczenie tylko wówczas, gdy wpływa bezpośrednio na nasilenie występowania alergenu.

Cztery pory roku

Alergia „sezonowa” dotyczy głównie osób uczulonych na substancje pochodzenia roślinnego. Rośliny pylą z różnym nasileniem i w różnych miesiącach. O ile np. leszczyna zaczyna pylić na przełomie stycznia i lutego, a kończy mniej więcej w połowie marca, o tyle okres aktywności pyłków bylicy rozpoczyna się w połowie lipca i trwa do drugiej połowy września. Osoby uczulone powinny bacznie śledzić kalendarz pylenia, aby skuteczniej unikać kontaktu z alergenami i w razie potrzeby stosować odpowiednie środki farmaceutyczne (np. leki antyhistaminowe).

Alergia zimą

O ile rośliny pylą głównie w sezonach wiosennym i letnim, o tyle największa aktywność roztoczy kurzu domowego przypada na okres jesienno-zimowy. Jeśli w czasie np. sprzątania zaczniemy kichać lub poczujemy świąd, to może być to oznaką uczulenia. Aby zminimalizować przykre skutki kontaktu z alergenami, dobrze jest zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia, często prać pościele i poszewki, a nawet pozbyć się dywanów. Niestety, roztocze z reguły jest stałym mieszkańcem naszego domu, dlatego walka z nim bywa bardziej uciążliwa niż w przypadku alergii roślinnych i pokarmowych – zwłaszcza w sezonie „kaloryferowym”.

Jak radzić sobie z alergią?

Są różne metody walki z tym uciążliwym schorzeniem. Zdecydowanie najmniej inwazyjne jest po prostu unikanie kontaktu z substancjami wywołującymi reakcję zapalną. Należy zarazem dbać o higienę górnych dróg oddechowych, gdyż jednym ze skutków kontaktu z alergenami jest katar. Do oczyszczania błony śluzowej nosa nadają się roztwory na bazie wody morskiej (np. produkty firmy Marimer – http://www.marimer.pl/). Często jednak farmakoterapia polega na konieczności przyjmowania silniejszych specyfików hamujących reakcje alergiczne. Leczenie może odbywać się także drogą immunoterapii, polegającej na „zaszczepianiu” u chorego antygenu wywołującego stan zapalny.

Dodaj komentarz