Czy bezpieczne dla oczu okulary można kupić jedynie u optyka?


Okulary

Odwiedzając salony, sklepy i zakłady optyczne, często można się natknąć na plakaty, ulotki i inne materiały ostrzegające przed okularami z aptek i bazarów, informujące przy tym, że bezpieczne dla oczu okulary można kupić jedynie u optyka. Czy naprawdę tylko tam?

Okulary zrobione u optyka na miarę uwzględniają indywidualny rozstaw źrenic pacjenta. Nie jest to cechą okularów fabrycznych, które można kupić w aptekach, drogeriach lub sklepach. Te mają rozstaw uśredniony. Czy są bezpieczne i skuteczne?

Kiedy można stosować okulary z apteki?

Zacząć należy od tego, że spośród wielu typów okularów tylko nieliczne mają swe odpowiedniki fabryczne. Zasadniczo w aptekach i sklepach nieoptycznych można dostać jedynie okulary dla dalekowidzów („okulary do bliży”, okulary do czytania, „plusy”) z dodatnimi wartościami dioptrii najczęściej w zakresie od 1 do 4 z jednakowej mocy obiema soczewkami. Nie znajdą więc w aptece okularów dla siebie ani krótkowidze (noszący „okulary do dali”, tak zwane minusy, o ujemnej wartości dioptrii), ani astygmatycy (potrzebujący zazwyczaj okularów cylindrycznych, podczas gdy te „zwykłe” są sferyczne), ani osoby z większą wadą w jednym oku niż w drugim (potrzebujący okularów z soczewkami o różnej mocy), ani dalekowidze o silnej wadzie, przekraczającej cztery dioptrie, ani też osoby o bardziej skomplikowanych wadach wzroku.

Z racji wspomnianej już uśrednionej wartości rozstawu soczewek w okularach fabrycznych nie mogą ich nosić osoby o bardzo wąskim bądź bardzo szerokim rozstawie źrenic. Nie nadają się więc one na przykład dla dzieci. Osoby o typowym rozstawie źrenic mogą ich używać, ale nie na stałe. Okulary do stałego noszenia muszą być dobrane indywidualnie, ponieważ długotrwałe noszenie niedopasowanych może przyczynić się do pogłębienia wady wzroku. Okulary fabryczne mogą więc nosić ci, którzy używają ich sporadycznie, np. do czytania (o ile nie czytają kilka godzin dziennie), albo ci, którym stale noszone okulary zgubiły się lub zepsuły – na czas potrzebny do wykonania nowych (źródło: http://kobieta.interia.pl/kobieta-i-zycie/news-prawdy-i-mity-o-okularach,nId,413505.

Jakich okularów nigdy nie należy używać?

O ile okulary fabryczne, dostępne między innymi w aptekach, mają stosowne atesty i są bezpieczne (o ile są stosowane prawidłowo, to jest krótkotrwale i na adekwatną wadę wzroku), o tyle nie można tego powiedzieć o okularach z bazarów czy sklepów ze starzyzną. W takich miejscach najczęściej handluje się okularami używanymi, często indywidualnie dobranymi dla konkretnego pacjenta. Nigdy nie wolno używać okularów wykonanych dla kogoś innego. Takie okulary pozornie mogą pasować, a w rzeczywistości, jako przeznaczone do korygowania zupełnie innej wady wzroku, przyczynić się do znacznego pogorszenia wzroku, a nawet całkowitej jego utraty. Więcej wskazówek jak prawidłowo dobierać okulary można znaleźć na stronie www.aptekapultusk.pl.

Dodaj komentarz