Czy i jak dobierać gry swojemu dziecku?


Czy i jak dobierać gry swojemu dziecku?
Uczynienie z gier elektronicznych demona, bez próby zrozumienia zjawiska nie ma szans na powodzenie w zlikwidowaniu problemu zagrożenia, jakie stanowią dla młodego użytkownika. Właściwym jest raczej nabycie kompetencji w tej dziedzinie i wykorzystanie ich, by poprawnie ukierunkować działania dziecka i wykształcić u niego również tego typu podejście do rozrywki wirtualnej.

Przydatne do budowania pozytywnych relacji są naturalnie kreowane sytuacje wychowawcze, mogące rozbudzić w naszych pociechach wyobraźnię, zainteresowanie i rozwój umiejętności np. wspólne czytanie czy bycie razem, spacery, rozmowy i wymiana refleksji oraz spostrzeżeń.

Niewłaściwym jest jednak wyręczanie dzieci i restrykcyjne dobieranie mu treści, które ma prawo oglądać, gdyż takie działanie ogranicza w pewnym stopniu samodzielność dziecka i narzuca mu siłą sposób w jaki ma prawo a w jaki nie, zdobywać informacje o otaczającym je świecie.

Dziecko wrażliwe – dziecko spostrzegawcze

Jeśli mały internauta ma swoje ulubione programy i kreskówki, a do odbioru ich wykorzystuje komputer, powinniśmy się zainteresować, na czym polega rozrywka jaką czerpie z konkretnej produkcji. Dzięki temu zabiegowi dowiadujemy się o cechach ulubionych bohaterów naszej dziecka i możemy to wykorzystać w rozmowie z nim. Jeśli uwrażliwimy dziecko na spostrzeganie i analizowanie konkretnych sytuacji to sprawimy, że poprzez nie nasza pociecha we właściwy sposób odbierze poczynania postaci (także tych w grach komputerowych), gdyż właśnie przez głębokie przeżycia wywołane podczas oglądania, takie produkcje oddziałują wychowawczo.

Tworzenie mechanizmów obronnych

Wirtualna rozrywka sama w sobie nie jest niebezpieczna. Treści jakie w sobie niesie mogą oczywiście wpływać na dziecko, ale jeśli będzie ono odpowiednio przygotowane to ich skutek nie będzie zły, a raczej wzbogaci jego doświadczenia. Taki kilkulatek czy nastolatek nie wykształci w sobie jednak mechanizmów obronnych i nie będzie umiał sublimować swojej energii, jeśli nie pokażemy mu jak to zrobić. Rozwiązaniem jest więc wspólna gra i rozmowa – szybko zrozumiemy jakie elementy najbardziej interesują dziecko i umiejętnie kierując konwersacją poznamy, jak są przez nie postrzegane. Pozwólmy zatem by to nasza latorośl wybrała grę… jednak skontrolujmy wstępnie jej treść oraz rodzaj rozgrywki, gdyż może się zdarzyć, że dziecko przetestuje naszą cierpliwość i wybierze najbardziej krwawą spośród łaźni dostępnych na rynku.

Zaufanie i rozwój

Kwestie potrzeby zasadności dobierania gier swojemu dziecku mamy chyba zamkniętą – możemy to robić, ale nie poprzez całkowite narzucanie dziecku swojego zdania. Pójście na zakupy obiecując „kupimy ci jakąś fajną grę”, a potem autorytatywny zakup najbardziej naiwnej i przesłodzonej produkcji, na którą dziecko nie ma ochoty, nie służy niczemu poza tym, że wykształcimy u swojej pociechy mechanizm pogłębiającego się braku zaufania do nas. Rodzic to jednak opiekun i powinien mieć ostatnie słowo w kwestii zakupu, ale na zasadzie negocjacji. Pokażmy, więc dziecku co to znaczy konsekwencja i nauczmy go używać argumentów. Taka sytuacja nie tylko rozwinie młodego gracza pod względem intelektualnym, ale i udowodni mu, że interesujemy się tym, co robi (do „debaty kupić czy nie” rodzic również powinien być przygotowany pod względem merytorycznym).

Kryteria wyboru

Jak wybrać? Zaczynamy od ustalenia gatunku, który interesuje dziecko. Potem od jego propozycji tytułów, a następnie sprawdzamy sobie recenzje, oglądamy kawałek rozgrywki w Internecie, weryfikujemy jakie oznaczenia zastosował system PEGI i oceniamy dojrzałość swojej latorośli. Jeśli to dziecko chce przeznaczyć swoje kieszonkowe na grę możemy być odrobinę bardziej pobłażliwi co do jej treści, w innym przypadku powinna nastąpić konsekwentna wymiana argumentów. Jako rodzic na pewno zdajemy sobie sprawę, czego maluch się boi, więc nawet jeśli udaje odważnego nie fundujmy mu traumy, jako nauczki, chyba że siedzimy obok by przejąć część jego strachu i ewentualnie pomóc w pokonaniu przerażającego przeciwnika lub przejściu poziomu największej grozy.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi Play-It.pl  .

Dodaj komentarz