Czy i ty masz ten problem?


Czy i ty masz ten problem?
Nieświeży zapach z ust – chyba nikt nie chce mieć tego problemu! Można łatwo to zmienić poprzez prawidłową dietę i oczywiście właściwą higienę jamy ustnej. Co zrobić by pozbyć się niechcianego problemu?

Problem chronicznego i uciążliwego nieświeżego oddechu pojawia się najczęściej wtedy, gdy nasze zęby zostaną zaatakowane przez próchnicę. Dużą rolę odgrywa tutaj również dieta, która po pierwsze może wzmacniać lub osłabiać zęby, po drugie warunkuje zapachy pozostające w naszej jamie ustnej. Warto pamiętać o paru “sztuczkach”, które przygotowała dla nas sama natura. Stosuj właściwą dietę, pij dużo niegazowanej wody, sięgnij po świeże warzywa i zioła no i oczywiście dbaj o higienę zębów, a pozbędziesz się brzydkiego zapachu z ust.

Produkty bogate w wapń wzmocnią nasze szkliwo, a mocne szkliwo uchroni nas przed niechcianymi ubytkami. Wśród produktów bogatych w wapń można wyróżnić mleko i przetwory mleczne, soję, migdały oraz szpinak. Chcąc zaopatrzyć nasz organizm w niezwykle ważny dla zębów cynk, należy spożywać przede wszystkim orzechy i otręby. Cynk wpływa na zmniejszenie przyrostu kamienia nazębnego i zapobieganiu jego tworzenia. Nadmierne osadzanie się kamienia nazębnego może wywołać halitozę czy zapalenie dziąseł. Wśród pokarmów bogatych we fluor zaś możemy wyróżnić woda, ryby, owoce morza oraz niektóre gatunki herbaty.

Nie zapominajmy także o “naturalnych szczoteczkach do zębów” jak np. surowy kalafior, zielone ogórki, seler naciowy czy marchewki. Warto po nie sięgnąć po kawie czy obfitym obiedzie. Są dobrym rozwiązaniem na usunięcie osadów czy poprawę oddechu w pracy, a także zawsze wtedy gdy nie możemy umyć zębów. No i są zdrowe! Prostym a skutecznym rozwiązaniem jest także dodawanie do potraw natki pietruszki, która ma wysoką zawartość chlorofilu. Podobne działanie wykazuje sałata, szpinak czy herbata mate.

Nie zapominajmy także o piciu minimum 2 litrów wody dziennie!

Wiemy już, że dbając o nasze zęby powinniśmy zadbać nie tylko o higienę jamy ustnej, czyli szczotkowanie, nitkowanie oraz płukanie przy użyciu specjalnych płynów do jamy ustnej, ale także zwrócić uwagę na to, aby nasza dieta była wystarczająco urozmaicona i dostarczała nam potrzebnych składników mineralnych. Jednak, jeśli zmagamy się z nieprzyjemnym zapachem oddechu, musimy również zwrócić uwagę na to, jaki zapach ma spożywane jedzenie. Jeśli zjemy cebulę, czosnek lub inny bardzo aromatyczny produkt, to nie tylko będziemy mieli nieświeży oddech tuż po jedzeniu, ale nawet na kilka godzin po. Oczywiście, trudno zrezygnować ze wszystkich mocno pachnących pokarmów, dlatego zawsze powinniśmy mieć pod ręką coś do odświeżenia oddechu. Może to być spray, guma do żucia, drażetki miętowe lub tabletka do ssania z cynkiem.

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez szczoteczka-elektryczna.pl w Poznaniu zajmującą się dystybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej. W ofercie m.in. Philips Sonicare, Oral B Braun, Waterpik, ROCS, Curaprox, Dr Fresh.

Dodaj komentarz