Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?


Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?
W roku 2012, według raportu przygotowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej (ASAPS), w Stanach Zjednoczonych zostało przeprowadzonych ponad 10 milionów zabiegów kosmetycznych, a wśród nich najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym okazało się być powiększenie piersi, któremu poddało się ponad 330 tysięcy Amerykanów.

Zabieg powiększania piersi jest zabiegiem, który pozwala skorygować zarówno kształt jak i wielkość piersi, w sposób zarówno bardzo naturalny jak i widoczny, dzięki czemu został on okrzyknięty najbardziej spektakularnym osiągnięciem chirurgii plastycznej. Dolegliwości bólowe po operacji utrzymują się przez kilka dni. Okres rekonwalescencji trwa około dwóch tygodni, natomiast efekt finalny widoczny jest już po około trzech miesiącach.

Operacja powiększająca piersi kosztuje średnio 12 000- 15 000 złotych, przy czym należy być świadomym, że implantów piersi nie wszczepia się na całe życie i najprawdopodobniej w pewnym momencie trzeba je będzie wymienić. Najczęściej pacjentki same decydują się na wszczepienie nowych implantów, czasami w celu zmiany rozmiaru lub poprawy wyglądu piersi, jednak możliwych przyczyn wymiany jest wiele, może być ona spowodowana między innymi utratą objętości, czy pęknięcia implantu.

Chęć wymiany zastosowanego implantu, może okazać się również pojawienie się na rynku znacznie lepszych protez, które lepiej spełniać będą nasze oczekiwania. Implanty są cały czas udoskonalane, czego najlepszym dowodem może być fakt, że pierwsze protezy silikonowe były stosowane od 1962 roku, a obecnie możemy również wybierać między protezami solnymi, protezami wypełnionymi olejem solowym, czy implantami hydrożelowymi. Wraz z rozwojem protez, rośnie również ich bezpieczeństwo i chociaż nadal nie ma absolutnie bezpiecznych implantów, to obecnie ryzyko ich stosowania jest minimalne. Zagrożenie rozwoju torebki łącznotkankowej dookoła protezy wynosi obecnie zaledwie 2-4%, dodatkowo udowodniono, że protezy piersiowe nie zwiększają ryzyka rozwoju raka piersi, a wręcz wielokrotnie je zmniejszają.

Najczęstsze powody wymiany implantów piersiowych

Najczęstszą przyczyną, która skłania pacjentki do ponownej operacji powiększania piersi, jest chęć zmiany rozmiaru piersi lub poprawienia jej kształtu. Na taki zabieg decydujemy się dobrowolnie, dlatego musimy ponieść wszystkie koszty związane z ponowną operacją. Jednak nie zawsze kobiety decydują się na wymianę implantów z własnej woli, czasem jest to spowodowane pęknięciem implantu, które może być spowodowane na przykład urazem. W takim przypadku operacja jest konieczna, a zwlekanie z nią może mieć groźne konsekwencje. Implant powinien być wymieniony również, gdy rozwinie się wokół niego torebka włóknista, która powoduje, że pierś staje się twarda i ulega deformacji. Sygnałem, który powinien wzbudzić naszą czujność jest ból i obrzęk piersi.

Protezy piersiowe są wymieniane również w przypadku, gdy ich rozmiar został nieprawidłowo dobrany. Źle dobrany implant może nadawać piersiom sztuczny wygląd, a nawet może być widoczny przez skórę. Kolejną przyczyną, która może być powodem wymiany implantu, jest odrzucenie go przez organizm. – Ryzyko odrzucenia implantów silikonowych jest niezmiernie rzadkie, wręcz incydentalne – zgodnie z literaturą. W swojej wieloletniej praktyce nigdy nie spotkałem się z takim zjawiskiem.- mówi dr Jerzy Chęcicki (więcej www.tourmedica.pl/lekarze/powiekszanie-piersi/.)

Implanty piersi niektórych firm posiadają Dożywotnią Gwarancję Wymiany Produktu, dzięki czemu pacjentkom jest zapewniona dożywotnia, bezpłatna zamiana zastosowanych u nich implantów w razie ich wadliwości. Firmy produkujące implanty, które decydują się na Dożywotnią Gwarancję Wymiany Produktu, są zobowiązane do nieodpłatnego dostarczenia nowych implantów, które powinny być takie same lub podobne do wcześniej zastosowanych, a w przypadku wymiany implantu na droższy zostanie wystawiona faktura na pokrycie różnicy w cenie. Firmami, które oferują takie usługi to obecnie firma Mentor, Allergan oraz Silimed.

Dodaj komentarz