Czy istnieje odpowiedni wiek do zajścia w ciążę?


Czy istnieje odpowiedni wiek do zajścia w ciążę?
Chyba nie ulega wątpliwości, że znacznie zmieniła się średnia wieku mam, które po raz pierwszy zachodzą w ciążę. Współczesne kobiety później decydują się na posiadanie dziecka, a wpływ na to mają przede wszystkim czynniki ekonomiczne i gospodarze. Warto mieć jednak świadomość, że wiek kobiety może okazać się kluczowy dla prawidłowego rozwoju malucha. Tym bardziej, jeśli dana kobieta pragnie urodzić większą liczbę dzieci.

Wydaje się, że każdy etap życia kobiety wiąże się z innymi atutami i wadami takiego stanu rzeczy. Kobiecy organizm nieustannie się zmienia, podobnie jak możliwości materialne niewiasty. W społeczeństwie utrwaliło się mnóstwo mitów oraz błędnych przekonań, przez co ciężko jest ustalić jedną, spójną wersję. Warto starannie przeanalizować własne potrzeby, oczekiwania, możliwości i preferencje, aby zajść w ciąże w możliwie najlepszym momencie.

Im młodsza matka, tym jest lepsza? Niekoniecznie!

Wydaje się, że najlepszym wiekiem dla kobiety, która pragnie zajść w ciążę i urodzić dziecko, jest szybka decyzja o posiadaniu potomka. Kobiety w wieku osiemnastu, dwudziestu lub dwudziestu kilku lat są już na tyle dojrzałe, że znacznie skuteczniej zachodzą w ciążę. Ponadto, to właśnie najmłodsze matki mają największe szansę na donoszenie całkowicie zdrowego dziecka. To właśnie w tym wieku kobieta jest zdecydowanie najbardziej płodna. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że choćby szesnastolatka nie jest wystarczająco ukształtowana jako kobieta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Za odpowiedni wiek na urodzenie dziecka często uznaje się okres pomiędzy dwudziestym piątym, a trzydziestym rokiem życia. Dlaczego to właśnie wtedy kobieta powinna podjąć decyzję o posiadaniu potomka? Przede wszystkim dlatego, że nadal jest ona bardzo płodna, zaś ryzyko wystąpienia jakichkolwiek wad genetycznych u płodu wciąż jest stosunkowo niskie. Poza tym, kobiety w tym wieku zazwyczaj wyróżnia stabilna sytuacja materialna, dzięki czemu są one w stanie zagwarantować potomkowi wszystko, czego maluch potrzebuje. Stabilizacja dotyczy także sfery mentalnej – bardziej cierpliwa, spokojna kobieta najczęściej będzie po prostu lepszą matką.

Przekroczenie trzydziestki, a decyzja o chęci urodzenia dziecka

W dzisiejszych czasach nierzadko zdarza się, że kobiety decydują się na posiadanie dziecka już po przekroczeniu trzydziestego roku życia. Czy oznacza to, że ciąża może być w jakiś sposób zagrożona? Rzeczywiście, może się okazać, że w przypadku ponad trzydziestoletniej kobiety ryzyko pojawienia się wad uwarunkowanych genetycznie zdecydowanie rośnie. Warto mieć również świadomość, że kobieca płodność nie jest wartością stałą i maleje z czasem. Aczkolwiek, bardzo duża liczba kobiet rodzi w tym wieku zdrowe, silne i zadowolone dzieci.

Zagrożenie staje się znacznie bardziej poważne po przekroczeniu trzydziestego piątego roku życia, bowiem wtedy rośnie nie tylko ryzyko poronienia, ale również wystąpienia wad w rozwoju potomka czy konieczności wykonania cesarskiego cięcia. Za ciekawostkę można uznać fakt, że kobiety w tym wieku częściej rodzą zarówno bliźnięta, jak i dzieci dotknięte zespołem Downa.

Czterdzieści lat minęło – czy jest szansa na dziecko

Niestety, przekroczenie bariery czterdziestu lat to zazwyczaj utrata szans na posiadanie dziecka. Fakt, czasem zdarza się, że i czterdziestoletnie panie rodzą zdrowie dzieci, jednak nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż jest to dość trudne. Szczególnie, że ich płodność maleje, a jednocześnie rośnie ryzyko pojawienia się wad genetycznych.

Czy planując ciążę należy brać pod uwagę aspekt wieku? Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. Co prawda, brakuje uniwersalnych zasad i reguł, bowiem organizmy kobiety różnią się pod względem indywidualnych predyspozycji, aczkolwiek o pewnych czynnikach warunkujących szansę na komfortowe rodzicielstwo trzeba pamiętać. Bezwzględnie.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Mamusia.pl .

Dodaj komentarz