Czy kaszka bezmleczna jest dobrą alternatywą dla alergików?


Czy kaszka bezmleczna jest dobrą alternatywą dla alergików?
Żywienie niemowlęcia ze stwierdzoną alergią pokarmową jest dużym wyzwaniem dla rodziców. Nieco problemów i wątpliwości przysparza opiekunom kwestia wprowadzania do diety dziecka nowych pokarmów, jak kaszka bezmleczna.

Do czasu ukończenia szóstego miesiąca życia, by zaspokoić potrzeby żywieniowe małego alergika wystarczy pokarm matki lub mieszanka mlekozastępcza wybrana w porozumieniu z pediatrą. Jednym z pierwszych posiłków stałych zaproponowanych maluchowi uczulonemu na białka mleka krowiego może być kaszka bezmleczna ryżowa.

Czym wyróżnia się kaszka bezmleczna?

Kaszkę bezmleczną można podawać w niewielkich ilościach niemowlętom, które ukończyły czwarty miesiąc życia. Zboża, z których wytwarza się je pozyskane są z ekologicznych upraw. Dlatego na opakowaniach takich produktów możemy spodziewać się oznaczenia 100 % organic, eko lub bio. Tak jest również w przypadku kaszki bezmlecznej ryżowej dostępnej pod tym adresem: http://humana-baby.pl/produkt/humana-100-organic-kaszka-bezmleczna-ryzowa. Kaszki bezmleczne najczęściej są pozbawione szkodliwego dla niemowląt cukru, a także barwników i innych sztucznych dodatków. Jak wszystkie kaszki, tak również jej wariant bezmleczny jest mało skomplikowany w przygotowaniu. Wystarczy połączyć proszek z mlekiem matki, mlekiem modyfikowanym lub przegotowaną wodą i dokładnie wymieszać. Przygotowując kaszkę, zawsze należy się stosować do zaleceń lekarza i wskazówek zawartych na opakowaniu produktu. Niedopuszczalne jest zagęszczanie kaszki poprzez dodawanie nadmiernej ilości produktu do nieadekwatnie odmierzonej porcji mleka czy wody. Takie działania mogą sprzyjać otyłości u dzieci i powodować problemy ze strony niedojrzałego przewodu pokarmowego maluszka.

 

Kaszka bezmleczna jako uzupełnienie diety małego alergika

Według szacunków najnowszych badań alergia pokarmowa występuje u 0,5% – 1,7% niemowląt karmionych mlekiem matki i 1,9% – 4,4% niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Wyłączne karmienie piersią w pierwszym półroczu życia niemowlęcia może, więc zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii. Kaszka bezmleczna nie zawiera białek mleka krowiego i laktozy, dlatego jest bezpiecznym wyborem w przypadku niemowląt ze stwierdzoną alergią pokarmową, a także nietolerancją laktozy. Można ją podawać maluchom karmionym zarówno mlekiem matki, jak i preparatami mlekozastępczymi, przepisanymi na receptę. Kaszka bezmleczna ryżowa czy kukurydziana powinny mieć pierwszeństwo przed m.in. kaszką z zawartością glutenu. Obowiązuje zasada początkowego wprowadzania pokarmów w jak najmniejszym stopniu alergizujących i z jak najbardziej ograniczonym składem, by w przypadku zaistnienia objawów alergii, w prosty sposób odkryć uczulające alergeny i jak najszybciej wyeliminować je z diety niemowlęcia.

Pamiętaj, że nie musisz się spieszyć z rozszerzaniem diety u swojego maleństwa, które obarczone jest alergią pokarmową. Podawaj dziecku niewielkie ilości nowych pokarmów z zachowaniem odpowiednich przerw (kilkudniowych, a nawet tygodniowych), by upewnić się, że maluch dobrze reaguje na nowe smaki. Warto więc stopniowo proponować maleństwu różne rodzaje kaszek, najlepiej rozpoczynając właśnie od kaszki ryżowej bezmlecznej, która w najmniejszym stopniu uczula.

Dodaj komentarz