Czy można bezpiecznie stosować kosmetyki różnych firm?


Czy można bezpiecznie stosować kosmetyki różnych firm?
Masz na półce krem do twarzy na dzień od firmy A, podkład od firmy B, puder od firmy C i krem do twarzy na noc od firmy D? Reklamy i opakowania produktów zachęcają Cię do zakupu całych serii kosmetyków jednej firmy. Bez przesady, to na pewno tylko chwyt marketingowy – pomyślało pewnie wiele z was. Czy jednak w stosowaniu kosmetyków jednej linii nie kryje się coś więcej niż tylko chęć zysku? Jak więc kupować kosmetyki – seriami czy pojedynczo?

Po co Ci aż tyle kosmetyków? Czy też często słyszysz to pytanie?

Liczyłaś kiedyś ile masz kosmetyków? Zbierz się na odwagę i policz, tak dla samej siebie, sądzę, że wynik Cię zaskoczy. Kto wie, czy nie zadasz sobie wtedy pytania: czy to wszystko jest mi naprawdę potrzebne? Wiem, że niektóre z pań, które wykonały to drobne ćwiczenie zaniepokoiła świadomość, że nakładają na swoje ciało, aż tyle różnych substancji. Czy, aby na pewno jest to bezpieczne dla skóry? Biorąc pod uwagę, że wszystkie kosmetyki, by były dopuszczone do legalnej sprzedaży, muszą zostać dermatologicznie przebadane, generalnie nie ma się czego obawiać. Osoby, które mają skłonności do alergii także z powodzeniem znajdą dla siebie specjalnie przygotowane kosmetyki.

3 Czy można bezpiecznie stosować kosmetyki różnych firm?

Łączyć czy nie łączyć? Oto jest pytanie. Co znajdziemy w drogerii?

Prawda jest taka, że niektóre substancje zawarte w kosmetykach pochodzących od różnych producentów mogą na siebie wzajemnie oddziaływać. Najczęściej nie chodzi tyle o działanie szkodliwe dla człowieka, co o wzajemne neutralizowanie swojego działania. Może się więc zdarzyć, że używając jednocześnie dwóch kosmetyków różnych firm, żaden z nich w ogóle nie zadziała. Choć trzeba przyznać, że i podrażnienia skóry są też możliwe. Koncerny kosmetyczne tak opracowują swoje linie kosmetyków, by te zawierały składniki działające harmonijnie we wszystkich produktach z serii, a jednocześnie wystrzegają się takich, które wchodzą ze sobą w niepożądane reakcje. Dopracowane pod tym kątem są na przykład kosmetyki Guerlain (podkłady, kremy, pudry). Stosując kosmetyki występujące w seriach zyskujemy jeszcze dodatkową korzyść – tę samą linię zapachową wszystkich produktów. Dla wielu pań ważną kwestią jest, by wszystkie stosowane przez nie kosmetyki zawierały podobną zapachową nutę, dlatego w drogeriach wąchają każdy kupowany kosmetyk, nawet podkład czy cień do powiek.

Wklepuj dniami i nocami. Dlaczego jeden krem jest na dzień, a drugi na noc?

Nie stanie się coś strasznego, jeśli pomylę słoiczki i kremu przeznaczonego na dzień użyję w nocy. Warto jednak wiedzieć, że tak jak i cały nasz organizm, tak i nasza skóra ma swój własny dobowy rytm. W nocy skóra nie śpi, a intensywnie pracuje oddychając i redukując nagromadzone w ciele toksyny. Dlatego nocą lepiej wchłaniane są nałożone na ciało kosmetyki. Kremy na noc zawierają większe stężenie aktywnych substancji, które w kremach na dzień po prostu, by się zmarnowały jako niewchłonięte. Z kolei w ciągu dnia oczywistym jest wystawianie skóry na działanie promieni UV, stąd w wielu kremach na dzień zawarty jest specjalny filtr, który w nocy na nic by się nie przydał. Ponadto ważne jest, na jaką partię ciała nakładamy dany kosmetyk, ponieważ skóra znacząco różni się w zależności od tego, którą część ciała pokrywa. Oczywistym więc jest, że kremy do twarzy muszą być delikatniejsze, niż np. te do rąk lub stóp.

2 Czy można bezpiecznie stosować kosmetyki różnych firm?

Przyjemność dla estetów – krem przeciwzmarszczkowy może być ozdobą

Innym, choć pobocznym argumentem przemawiającym za kupowaniem całych serii kosmetyków od jednego producenta są walory estetyczne. Zgodność kształtów i kolorystyki stosowanej przez konkretną firmę wprowadza harmonię na naszej półce z kosmetykami. Jeśli lubisz widok równo poukładanych pod względem kolorystycznym przedmiotów koniecznie odwiedź najbliższą drogerię.

Dodaj komentarz