Czy rodzaj oświetlenia może wpływać na nasze samopoczucie?


Czy rodzaj oświetlenia może wpływać na nasze samopoczucie?
Dobór oświetlenia w pomieszczeniach, w których spędzamy większość czasu, jest bardzo ważny i ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Dobór odpowiedniego światła w naszych mieszkaniach to jedna z podstawowych czynności. Warto zatem zadbać aby odpowiednio dopasowywać oświetlenie do naszych potrzeb.

Jeśli mamy taką możliwość – korzystajmy jak najwięcej ze światła naturalnego. To ono pozwala nam prawidłowo funkcjonować i zapewnia naszemu organizmowi energie oraz zdrowie. Wiemy jednak, że niezbyt często możemy wykorzystywać wyłącznie naturalne oświetlenie. W domu czy w pracy nie zawsze mamy dostęp do wielkich przestrzeni i dużych okien. W takich pomieszczeniach także jesteśmy w stanie funkcjonować prawidłowo, jednak musimy zadbać o odpowiedni wybór oświetlenia.

Wybierając oświetlenie do mieszkania, powinniśmy pamiętać o tym, by dostosować je odpowiednio do naszych potrzeb. Jasne i rozświetlone pomieszczenia pomagają lepiej nam się skoncentrować. Dlatego w miejscu pracy powinniśmy postarać się o umieścić światło górne, które będzie oświetlało całe pomieszczenie. Dodatkowo, w takim miejscu, powinny znaleźć się lampy stojące, które będą rzucały światło na konkretny punkt.

Jaką barwę światła wybrać?

W zależności od pomieszczenia, w którym przebywamy, powinniśmy zadbać o konkretne natężenie i barwę światła. Od tych czynników zależy jak nasz organizm będzie funkcjonował. Inny wpływ będzie miało światło ciepłe i jasne, a inne chłodne i neutralne oświetlenie.

W domowych pomieszczeniach, takich jak salon czy sypialnia powinno przeważać światło o barwie ciepłej i jasnej. Taki typ oświetlenia jest idealny do zachowania odpowiedniego spokoju i zrelaksowania się. Oprócz tego nadaje pomieszczeniom przytulny klimat.

W biurze czy innym miejscu pracy powinniśmy zastosować światło neutralne i lekko chłodne, które ma działanie pobudzające. W mieszkaniu raczej nie powinien przeważać ten typ światła, chociaż pasuje on do nowoczesnych i stylowych wnętrz. Białe światło dobrze sprawdza się w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka.

Jakie oświetlenie do konkretnego pomieszczenia

Wybierając oświetlenie do mieszkania, warto zastanowić się, gdzie spędzamy najwięcej czasu i jakie funkcje tam najczęściej spełniamy. Wybór oświetlenia jest o tyle istotny, że może on wpływać na naszą koncentrację, skupienie oraz komfort. Jeśli wybieramy lampy do sypialni zadbajmy o to, by barwa światła nie była zbyt oślepiająca i nadawała konkretny klimat temu pomieszczeniu. W sypialniach najczęściej decydujemy się na lampki nocne.

Do kuchni wybierzmy górne oświetlenie, które będzie rzucało światło na całe pomieszczenie. Do tego idealnie będzie umieścić oświetlenie przy szafkach, które oświetlą blat czy kuchenkę. Zastosujmy światło punktowe, które będzie bardzo funkcjonalne, a do tego nada odpowiedni klimat temu pomieszczeniu.

Salon to miejsce, w którym spędzamy zazwyczaj najwięcej wolnego czasu, dlatego powinniśmy pamiętać, aby w tym miejscu zadbać o klimatyczne i nastrojowe światło, które będzie mogło być dostosowywane do konkretnej czynności.

Więcej informacji
W sklepie internetowym https://www.e-klosz.pl/ znajdziesz produkty oświetleniowe do domu, ogrodu czy pomieszczeń biurowych i magazynowych.

Dodaj komentarz