Czy śmiech to faktycznie zdrowie?


Czy śmiech to faktycznie zdrowie?
Śmiech to zdrowie. Jest dużo prawdy w tym starym porzekadle. Uśmiechać się warto, a nawet trzeba. Bo jak udowadniają naukowcy, pozytywni ludzie przyciągają do siebie innych ludzi, łatwiej się z nimi porozumieć, a dodatkowo są zdrowsi, mają lepszą odporność oraz są postrzegani, jako ładniejsi.
Śmiech ma wpływ nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny; w końcu ludzie weseli oddziałują pozytywnie na otoczenie. Ale chodzi też przede wszystkim o to, że śmiech ma faktyczny wpływ na stan naszego zdrowia.

Śmiech, a organizm

Otóż podczas śmiechu nasze serce zaczyna bić mocniej, a zatem dostarczamy większą ilość tlenu do organizmu. Poza tym poprawia się ukrwienie całego organizmu, płuca są wentylowane mocniej, niż podczas zwykłego oddychania. Dodatkowo pozbywamy się nadmiaru adrenaliny, obniża się nasz poziom stresu.
Ciekawostką jest, że podczas śmiechu produkowane są limfocyty T, które są odpowiedzialne za niszczenie wirusów w naszym organizmie. A to już potwierdza inne badania naukowców, które potwierdzają, że osoby uśmiechnięte i pozytywne rzadziej chorują, niż ich ponurzy znajomi.
Warto zaznaczyć, ze podczas śmiechu produkujemy dużą dawkę endorfin, czyli hormonu szczęścia. A jak wiadomo, endorfiny działają przeciwbólowo, obniżają napięcie i stres oraz wpływają na wyeliminowanie stanów lekowych, czy depresyjnych.

Gelotologia

Gelotologia to nowa dziedzina nauki, zajmująca się właśnie leczeniem śmiechem. W końcu pozytywne aspekty śmiechu wykorzystywane są w leczeniu nie od dziś. Istnieją terapie śmiechem oraz grupowe sesje, gdzie terapia opiera się na śmiechu.

Zdrowy śmiech upiększa?

Jako że podczas śmiechu dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, nasza skóra staje się przez to bardziej odżywiona i oczyszczona. Dochodzi też do zgłębienia delikatnych zmarszczek wokół naszych oczu ( tzw. kurze łapki) i ust, co nadaje naszemu wyglądowi łagodniejszego i pogodniejszego uroku.

Skąd czerpać powody do śmiechu?

Wiadomo, że czasami mamy bardzo przygnębiający dzień – stres, praca, nie zawsze mamy powody do śmiechu. Ale warto samemu poszukać kilku sposobów na uśmiechem, aby nie być typowym ponurakiem.
– warto oglądać komedie, im zabawniejsza, tym lepiej,
– otaczaj się pozytywnymi ludźmi, oni nie pozwolą na smutki,
– czytaj zabawne historie w internecie, czy książkach,
– myśl pozytywnie,
– słuchaj kawałów i sam je opowiadaj,
– w czasie wolnym zajmij się rzeczami, które wpływają pozytywnie na Twój organizm, kręgle, sport.

Optymizm i śmiechem

Wiadomo, że ludzie optymistyczni inaczej patrzą na otaczający ich świat – wyzwania są dla nich formą sprawdzenia się, nie zagrożeniem. Poza tym ich znajomi to też zwykle pozytywnie ludzi, zatem i w pracy, i w życiu prywatnym jest im lepiej. Zresztą nikt nie lubi ponuraków, dlatego pozytywni ludzi są postrzegani, jako zabawniejsi i tacy, którzy nigdy nie narzekają na swój los.
Warto zatem w życiu skupiać się na pozytywnych aspektach, a te gorsze odrzucać, choćby i przez wgląd na własne samopoczucie i zdrowie.
Śmiech to zdrowie. Nie ma co zaprzeczać. Trzeba zatem zadbać, aby w każdym dniu znajdować powody do uśmiechu. Bo jak wiadomo pogodniejszym ludziom jest łatwiej zjednać sobie przychylność innych, a śmiechem bardzo łatwo zarazić innych. Dlatego śmiejmy się zawsze i wszędzie na zdrowie!

Dodaj komentarz