Czy środki ułatwiające rzucenia palenia działają?


Czy środki ułatwiające rzucenia palenia działają?
Palenie papierosów jest jednym z najpowszechniejszych nałogów, z którymi spotykają się nie tylko terapeuci, ale również my wszyscy w codziennym życiu. Uzależnionych od tytoniu są setki osób zarówno w Polsce, jak i na świecie. Pozbycie się tego nawyku jest niezwykle trudne, dlatego producenci farmaceutyczni wypuszczają na rynek rozmaite środki ułatwiające rzucanie palenia. Jeśli chcesz wiedzieć czy warto je stosować – przeczytaj artykuł.

Konsekwencje zdrowotne i społeczne palenia są naprawdę zaskakujące!

Palenie tytoniu powoduje szereg nieprzyjemnych konsekwencji, które wpływają negatywnie nie tylko na zdrowie osoby uzależnionej, ale także na to jak odbiera ją otoczenie. Mogą one prowadzić do rozmaitych uszczerbków na zdrowiu, które mogą towarzyszyć nam później przez długie lata lub nawet do końca życia. Regularny kontakt z papierosami może powodować:

 • Choroby płuc
 • Kaszel palacza
 • Problemy z płodnością
 • Nowotwory

Natomiast jeśli chodzi o konsekwencje społeczne – palenie może prowadzić do izolacji i odsuwania się części osób od osoby palącej, ponieważ wielu ludzi nie jest w stanie znieść pewnych atrybutów nieodłącznie związanych z paleniem. Najczęściej chodzi tu o dwa aspekty: zapach i nieestetyczny wygląd. Elementy, które zdradzają palacza to m.in.:

 • Żółte palce i paznokcie
 • Pożółkłe zęby
 • Nieprzyjemny oddech
 • Zapach papierosów na ubraniu i włosach
 • Chrypka

Preparaty wspomagające rzucanie palenia – czy warto im zaufać?

Właśnie ze względu na te konsekwencje, które jak widać mogą sporo zmienić nie tylko w samopoczuciu fizycznym, ale także psychicznym, wiele osób decyduje się na rzucenie palenia. Często w związku z tym wybiera także środki wspomagające, które mają ułatwić proces odzwyczajania organizmu od braku używki. Preparaty do nikotynowej terapii zastępczej mogą mieć różnorodne formy, m.in. stosowane są:

 • Gumy z nikotyną
 • Plastry nikotynowe
 • Tabletki z nikotyną
 • Spraye do ust

To jaki rodzaj farmaceutyków wybierzemy zależeć powinno od naszych konkretnych wymagań i preferencji, ponieważ tylko dobrze dopasowany preparat może ułatwić rzucanie palenia.

Lekarz to skarbnica wiedzy…

Oczywiście warto zaznaczyć, że leki na rzucanie palenia (sprawdź ofertę na eapteka.pl) czy jakiekolwiek inne środki stymulujące mają jedynie ułatwiać proces, a nie go rozwiązywać. Kluczowa jest tutaj chęć i silna wola osoby palącej oraz jej samozaparcie. Bez tego nie ma możliwości, aby odwyk się udał. Właśnie ze względu na to warto jest konsultować się w tej sprawie ze specjalistami, którzy nie tylko dobiorą plastry czy tabletki na rzucanie palenia, ale także poradzą jak krok po kroku przeprowadzić proces.

Twoje palenie to nie tylko Twoja sprawa!

Istotnym jest także, aby pamiętać, że palenie szkodzi nie tylko aktywnie uzależnionym osobom, ale także biernym palaczom, którymi często okazują się być dzieci. One tak samo tak opiekunowie, którzy zażywają nikotynę, są narażone na konsekwencje zdrowotne przebywania w toksycznym dymie. Zatem rzucanie palenia nie jest sprawą wyłącznie indywidualną, a dotyczy całego otoczenia, w tym najbliższych osób i to trzeba mieć na uwadze sięgając po kolejnego papierosa – więcej informacji.

Dodaj komentarz