Czy to katar sienny? Najczęstsze objawy i metody walki z alergią


Czy to katar sienny? Najczęstsze objawy i metody walki z alergią
Katar sienny to popularna dolegliwość, na którą wielu z nas cierpi głównie w okresie wiosenno-letnim. Jest on reakcją organizmu na unoszące się w powietrzu alergeny, przede wszystkim zaś pyłki roślin. Szacuje się, że ten problem dotyczy nawet co czwartego Europejczyka! Jesteś jednym z nich i zastanawiasz się, jakie są jego przyczyny oraz objawy? Chcesz poznać najlepsze metody walki z katarem siennym? Dowiedz się więcej z naszego artykułu i nie daj się alergii!

Jakie są przyczyny powstawania kataru siennego?

Mimo że katar sienny nie jest poważną chorobą, potrafi znacząco obniżyć jakość życia chorej osoby. Jest stosunkowo łatwy w diagnozie, jednak dużo trudniejszy w leczeniu. Okresowy katar sienny związany jest z reakcją alergiczną na substancje występujące czasowo. Tę uciążliwą przypadłość na wiosnę wywołują pyłki drzew, w lecie – pyłki traw, natomiast jesienią zarodniki grzybów. Istnieje także całoroczna odmiana kataru siennego. Najpopularniejszymi przyczynami tego problemu jest alergia na roztocza kurzu, pleśń lub sierść zwierząt domowych.

Katar sienny – najczęściej występujące objawy

Wśród najpopularniejszych objawów kataru siennego należy wymienić:

  • wodnisty katar,
  • częste kichanie,
  • jedno- lub dwustronne zatkanie nosa,
  • uczucie swędzenia wewnątrz nosa,
  • zaczerwienienie i łzawienie oczu,
  • ból głowy.

Warto jednak podkreślić, że każdy człowiek przechodzi tę dolegliwość w inny sposób, co oznacza, że nie wszystkie wymienione wyżej symptomy muszą współwystępować, aby można było mówić o katarze siennym.

Alergia u dzieci

Jak sobie radzić z katarem siennym?

1. Leki histaminowe

Jedną z podstawowych metod leczenia kataru siennego jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Histamina jest substancją, którą organizm wydziela w trakcie reakcji alergicznej, tym samym wywołując nieprzyjemne dla nas efekty, takie jak katar, łzawienie oczu, a nawet atak histaminowy. Leki antyhistaminowe hamują produkcję tej substancji, a tym samym łagodzą objawy uczulenia.

Popularne leki histaminowe:

Aleric Deslo Active , tabletki 5mg

Allegra w tabletkach 12mg

Claritine Allergy, tabletki 10mg

2. Leki obkurczające naczynia krwionośne

Innymi preparatami, które mogą okazać się skuteczne podczas prób zwalczania kataru siennego są leki wywołujące obkurczanie naczyń krwionośnych. Dzięki swoim właściwościom ograniczają uciążliwe objawy alergii, takie jak katar czy łzawienie oczu. Są one dostępne zarówno w postaci tabletek, jak i kropli oraz aerozoli. Należy jednak pamiętać, aby nie nadużywać takich preparatów, ponieważ mogą spotęgować reakcję alergiczną.

Popularne leki antyhistaminowe:

Acatar Control w aerozolu, 15ml

Xylorin Alergia w sprayu, 20ml

3. Kalendarz alergika i większa ostrożność

Oczywiście równie ważnym elementem wyciszania objawów alergii jest unikanie kontaktu z alergenami. Jeżeli masz uczulenie na pyłki roślin, sprawdź kalendarz pylenia, jeżeli zaś Twoim problemem jest reakcja alergiczna na roztocza kurzu, zadbaj o czystość w swoim mieszkaniu, w szczególności w sypialni. Jeżeli będziesz świadom tego, co jest czynnikiem wywołującym alergię, zapobieganie jej objawom będzie dla Ciebie znacznie łatwiejszym zadaniem.

Wiosenna alergia

Czy to na pewno katar sienny? Skonsultuj się z alergologiem!

Pamiętaj, że podstawą skutecznego leczenia jest przede wszystkim trafna diagnoza. Jeżeli nie byłeś wcześniej u alergologa, a obserwujesz u siebie symptomy, które mogłyby wskazywać na uczulenie, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Odpowiednie badania i testy pomogą stwierdzić, czy i na co jesteś uczulony oraz pozwolą na dobór najlepszej dla Ciebie terapii.

Dodaj komentarz