Czy warto się szczepić na HPV?


Czy warto się szczepić na HPV?
Jednym z najczęściej przenoszonych drogą płciową wirusów jest wirus brodawczaka ludzkiego inaczej nazywany HPV. Efektem jego obecności w organizmie jest m.in. powstawanie raka szyjki macicy.

Czym jest wirus HPV?

 

HPV jest powszechnie występującym wirusem, którym zakazić mogła się każda osoba, która chociaż raz odbyła stosunek seksualny. Dzieje się tak dlatego, ponieważ HPV przenosi się jedynie poprzez kontakt seksualny. Zarażenie możliwe jest nie tylko w trakcie samej penetracji, ale również w przypadku stosunku oralnego, a nawet kontaktu samymi rękoma narządów płciowych. Jak więc widać, zarazić się jest bardzo łatwo.

Jakie są następstwa zarażenia? U większości osób tak naprawę nie ma żadnych. Osoby, które zaraziły się HPV mogły nawet o tym nie wiedzieć, ponieważ często wirus samoistnie ustępuje po kilku, bądź kilkunastu miesiącach, nie wywołując żadnych widocznych i wartych zanotowania zmian.

Nie jest to niestety wystarczający powód do bagatelizowania tego wirusa, ponieważ jest on główną przyczyną raka szyjki macicy, drugiego najczęściej występującego nowotworu u kobiet.

Obecnie w Polsce około połowy zdiagnozowanych nowotworów szyjki macicy nie udaje się wyleczyć i kończą się śmiercią pacjentki.

 

Przeciwdziałanie i leczenie

 

Wirus HPV jest ogromnym zagrożeniem po pierwsze dlatego, że zdecydowana większość nosicieli w ogóle nie jest świadoma faktu rozprzestrzeniania wirusa. A po drugie dlatego, iż nie ma żadnego skutecznego leku przeciwko HPV. Możliwe jest jedynie późniejsze leczenie już wywołanych nim chorób.

Czy istnieje zatem jakaś skuteczna metoda przeciwdziałania temu wirusowi? Istnieją dwie, po pierwsze brak aktywności seksualnej, co z oczywistych względów trudno jest realizować. Dobrym sposobem na ograniczenie ryzyka jest mniejsza liczba partnerów seksualnych, co tym samym statystycznie obniża możliwość kontaktu z wirusem. Najpewniejszym jednak sposobem na zabezpieczenie swojego organizmu przed nim jest zaszczepienie się.

 

Szczepionki na HPV

 

Podanie szczepionki jest obecnie jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie zarażenia się wirusem HPV. Jest jednak pewien haczyk, szczepienie należy wykonać przed inicjacją seksualną, najlepiej w wieku około 12-13 lat.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

Dodaj komentarz

Komentarz do “Czy warto się szczepić na HPV?