Czy warto zakładać implant stomatologiczny?


Czy warto zakładać implant stomatologiczny?
Implanty stomatologiczne pozwalają na zachowanie pięknego uśmiechu nawet przy dużych ubytkach. To jednak nie wszystkie zalety tych uzupełnień.

Za sprawą nowoczesnych zabiegów stomatologicznych można uzyskać bardzo dobre rezultaty nawet w złożonych przypadkach. Jednym ze szczytowych osiągnięć we współczesnej stomatologii są implanty zębowe. Chociaż kosztują sporo, to jednak zastosowanie takich uzupełnień ma wiele zalet. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

 

Implanty stomatologiczne – podstawowe informacje

Implantami stomatologicznymi czy zębowymi określa się specjalne wszczepy, które umieszczane są w miejscu naturalnego korzenia zębowego. Implanty wykonuje się z tytanu, który jest materiałem biozgodnym, czyli jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm człowieka, co minimalizuje ryzyko odrzucenia wszczepu.

 

Na implantach stomatologicznych umieszcza się korony protetyczne, które łączone są z nimi specjalnymi łącznikami. Korona jako widoczny element zęba może być wykonana w całości z porcelany, ale w tańszej wersji może być metalowo-ceramiczna. Stosuje się również korony cyrkonowe.

 

Warto także wskazać, że na kilku implantach można osadzić więcej koron – w ten sposób można wykonać nawet całkowitą odbudowę łuku zębowego.

 

Implanty – jak naturalne zęby

Nowoczesne implanty stomatologiczne pozwalają na zastąpienie naturalnych zębów u pacjenta, na przykład po urazach czy w przypadku zniszczenia zęba przez próchnicę – bez potrzeby korzystania z ruchomych protez.

 

Pod względem wyglądu implant prezentuje się tak samo jak naturalny ząb – w szczególności wtedy, gdy jest zwieńczony koroną porcelanową albo cyrkonową. W związku z tym nawet przy bliższym przyjrzeniu się uzupełnieniu trudno jest wskazać, że mamy do czynienia z implantem, a nie z naturalnym zębem.

 

Zachowana funkcja żucia

Dużym plusem implantów zębowych jest również możliwość zachowania naturalnej funkcji żucia u pacjenta. Stosowanie wielu protez zębowych znacząco utrudnia rozdrabnianie pokarmów – proteza jest wtedy bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne.

 

W przypadku implantów nie ma obawy o szybkie zużycie się uzupełnienia – pacjent może bez problemu jeść to, na co ma ochotę.

 

Zapobiega zmianom w układzie zębowo-kostnym

Jeśli dochodzi do całkowitej utraty zęba wraz z jego korzeniem, w takim przypadku może dojść do niekorzystnych dla pacjenta zmian w układzie zębowo-kostnym. Mogą one objawiać się przez przemieszczanie się zębów, co może prowadzić do wad zgryzu, przez zanik tkanki kostnej, zmniejszenie estetyki uśmiechu.

 

Dzięki zastosowaniu implantu zębowego, który pełni rolę korzenia zęba, możliwe jest zachowanie prawidłowego układu zębowo-kostnego. Warto jednak pamiętać, że kluczowe jest szybkie zwrócenie się do specjalisty, ponieważ każdy miesiąc zwłoki może pogarszać sytuację.

 

Niezrównany komfort implantów zębowych

Jako że implanty zębowe są w stanie zastąpić w pełni ząb albo zęby, oznacza to dla pacjenta wspaniały komfort. Implanty nie wymagają szczególnej pielęgnacji jak protezy, nie można ich zdejmować, dlatego można wtedy uniknąć wielu krępujących sytuacji.

 

Wobec tego pacjent z prawidłowo wszczepionym implantem wykończonym estetyczną koroną może tak naprawdę zapomnieć o tym, że ma takie uzupełnienie.

 

Wyjątkowa trwałość na lata

Podczas gdy wiele protez zębowych po paru latach przestaje wyglądać estetycznie i nie pełni już dobrze swojej funkcji, implanty zębowe mogą nadal działać tak, jak po wszczepieniu.

 

Szacuje się, że trwałość implantów to około 20 lat, ale wielu pacjentów nosi je dłużej. W tym przypadku ważne jest wybranie odpowiedniego gabinetu stomatologicznego, który podczas zabiegów wykorzystuje implanty i inne materiały uznanych producentów. Oczywiście, ważne jest również znalezienie fachowca w dziedzinie implantologii.

 

Chociaż implanty stomatologiczne nie są tanie, to jednak ta metoda uzupełnienia ubytków w lukach zębowych jest obecnie najlepszym wyborem dla pacjentów, którym zależy na komforcie, bezpieczeństwie oraz na trwałości efektów.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą HCentrum z Gdańska. 

Dodaj komentarz