Czy witaminę D można przedawkować?


Czy witaminę D można przedawkować?
Zdecydowanie częściej słyszymy o niedoborach witamin w diecie dziecka, niż o ich nadmiarze. Oba stany są jednak niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

Właściwa, w pełni bezpieczna dawka witaminy D dla dzieci, w wieku od roku do 10 lat powinna wynosić od 600 do1000 j.m. dodatkowej podaży. Przeprowadzone badania dowodzą jednak, że niemal 99% dzieci cierpi na jej niedobór. Są jednak przypadki, w których można tę witaminę także przedawkować.

Witamina D ze słońca

Głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna pod wpływem promieniowa słonecznego UVB. Aby dziecko otrzymało zalecaną dzienną dawkę powinno przebywać na słońcu minimum 15 minut każdego dnia, eksponując 18% powierzchni ciała. Tylko wówczas ten sposób zapewnienia organizmowi witaminy D będzie efektywny. Takie działanie jest jednak dość trudne w polskich warunkach. Zbyt duża liczba pochmurnych dni w roku, a także niewielki kąt padania promieni słonecznych, uniemożliwia skuteczną syntezę skórną. Także kremy z filtrami, którymi zabezpieczane jest ciało dziecka przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, skutecznie ograniczają proces wchłaniania witaminy D.

Witamina  D w pożywieniu

Witamina D dostępna jest tylko w nielicznych produktach spożywczych, w dodatku w dawkach nie pozwalających na ułożenie zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Występuje w kurzych jajach, morskich rybach, dojrzewających serach, tłustym mleku. Jednak są to dawki, które nie są w stanie zapewnić dziecku właściwego odżywienia. Dieta ta byłaby zbyt monotonna i jednocześnie mogłaby narazić dziecko na niedobór innych witamin i składników odżywczych

Przedawkowanie witaminy D

Witamina D w nadmiarze kumuluje się w tkance tłuszczowej, co uniemożliwia jej wydalanie z moczem. Może to prowadzić do hiperwitaminozy, a o konsekwencji do osłabienia, senności, depresji, bólów głowy oraz brzucha. Przedawkowaniu witaminy D towarzyszy często również biegunka bądź zaparcia, wymioty, wielomocz oraz kamica nerkowa.

Ze względu na fakt, iż witamina D trudna jest do przedawkowania w procesie naturalnego pozyskiwania jej z pożywienia lub syntezy skórnej, może to nastąpić jedynie w wyniku suplementacji. Dlatego najbezpieczniej jest podawać dziecku jeden preparat o stałej dziennej dawce witaminy D. Meltiki w dwóch tabletkach zawierają wymaganą dawkę witaminy D

Rodzice często podają dzieciom kompleksy witamin, chcąc zapobiec ich niedoborom, gdy tymczasem poza witaminą D, niemal wszystkie niezbędne dla zdrowia dziecka składniki, dostępne są w dobrze zbilansowanej diecie. Tylko w wyjątkowych przypadkach zachodzi konieczność podawania dziecku kompleksu witamin, np. po przebytych chorobach, czy w okresie częstych infekcji. Dzieci często otrzymują także tran, który ma wspomóc walkę z brakiem odporności. Ten, choć zawiera witaminę D, może nieść ryzyko przedawkowania witaminy A.

Podawanie dzieciom suplementów w postaci kompleksów witamin oraz innych preparatów,  powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem. Przeprowadzenie wywiadu oraz niezbędnych badań, pozwoli na zapewnienie dziecku właściwego sposobu podawania witamin.  

Więcej informacji o witaminie D znajdziesz na: http://www.meltiki.pl/  

 

Dodaj komentarz