Czy zaburzenia osobowości można wyleczyć?


Czy zaburzenia osobowości można wyleczyć?
Kiedy uporczywie, mimo wielu dowodów na to, że ci to nie służy, uporczywie zachowujesz się w ten sam, nieskuteczny, a może nawet destrukcyjny sposób, być może cierpisz na zaburzenia osobowości.

Jeśli doskwierają ci trudności w relacjach z ludźmi, masz dużą trudność w zawieraniu, czy utrzymaniu znajomości, masz wrażenie, że bardzo się starasz, ale wciąż nie rozumiesz, dlaczego nie udaje ci się w bliskich relacjach, w pracy ciągle czujesz się niedoceniany, a może ciągle popełniasz te same błędy? Właściwie można powiedzieć, że sam sobie najbardziej szkodzisz. A może ludzie, którzy dobrze cię znają widzą cię w całkiem inny sposób niż ty sam?

Kiedy nieustannie, mimo wielu dowodów na to, że ci to nie służy, zachowujesz się w ten sam, nieskuteczny, a może nawet destrukcyjny sposób, być może cierpisz na zaburzenia osobowości.

Istnieją różne rodzaje zaburzeń osobowości, dlatego osoby z nieprawidłowymi, sztywnymi wzorcami zachowania mogą bardzo różnić się między sobą. Mogą być wycofani lub nadmiernie towarzyscy – aż do powierzchowności w relacjach, mogą być bardzo skrupulatni i systematyczni, ale również ich życiem może rządzić chaos. Być może odnoszą sukcesy zawodowe, są bardzo skuteczni w swojej dziedzinie, ale również mogą przeskakiwać od zajęcia do zajęcia, nigdzie nie mogąc zagrzać miejsca i w nic się zaangażować.

W takim razie, co łączy osoby z zaburzeniami osobowości? Przede wszystkim są to ludzie, którzy potrafią orientować się w rzeczywistości – przeważnie nie cierpią na psychozy, nie miewają urojeń – jeśli już się zdarzą, nie są one stałą cechą ich funkcjonowania, mogą pojawić się pod wpływem np. ekstremalnego stresu.

Często mają trudność z określeniem, kim są, co jest dla nich w życiu ważne, jakie mają plany na przyszłość, mogą również trzymać się pewnego sztywnego, od dawna nieweryfikowanego wzoru. Czasami są jakby „odcięci” od swojej przeszłości, czy rodziny pochodzenia. Ludzie w ich otoczeniu często są w ich przeżyciu albo absolutnie źli, niesprawiedliwi lub całkowicie idealni. U osób z zaburzeniami osobowości rozumienie motywów innych osób jest uproszczone, trudno jest im wniknąć głębiej w swoje lub czyjeś przeżycia. Widza jakby jedną stronę danej sytuacji – na przykład jeśli akurat ktoś jest dla nich miły, widzą tę osobę jako dobrą, przyjazną, sympatyczną. Jeśli ta sama osoba, następnego dnia  będzie miała zły humor, nie będzie już taka miła, mogą przeżyć ją jako absolutnie wrogą i nieprzyjazną, jakby nie pamiętali wczorajszej sytuacji. Jak można sobie wyobrazić, znacznie to utrudnia orientację w świecie i w relacjach między ludźmi.

Istnieją skuteczne metody leczenia zaburzeń osobowości, ale należy przygotować się na to, że będzie to proces długotrwały, nawet kilkuletni. Trudno jest przecież zmienić z dnia na dzień nawykowe sposoby zachowania, utrwalone przez wiele lat, w różnych sytuacjach, które być może były skuteczne i zapewniały bezpieczeństwo w przeszłości, ale teraz już nie są właściwe i przystosowawcze.

Bardzo skuteczną metodą leczenia zaburzeń osobowości jest TFP – Transference Focused Psyhotherapy, której autorem jest Otto Kernberg – amerykański psychiatra austriackiego pochodzenia. Jego metoda wychodzi się ze zmodyfikowanego leczenia psychodynamicznego. Duży nacisk kładzie się na analizie relacji pacjenta i terapeuty i na tej podstawie – integrowanie niespójnego świata pacjenta.

 

 

Kinga Szymaszek – psycholog, psychoterapeuta
pod-swiadomosc.pl

Dodaj komentarz