Czy znasz domowe sposoby na zatwardzenie?


domowe sposoby na zatwardzenie
Na zatwardzenie cierpi co trzeci Polak. To jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu trawiennego, związana z zatrzymaniem lub utrudnieniem wydalania zbędnych produktów przemiany materii. Każdy organizm posiada swój własny rytm wypróżnień, który zależy od bardzo wielu czynników, takich jak regularne spożywanie pokarmów, uprawianie sportów oraz picia odpowiedniej ilości płynów. Mimo przestrzegania zasad zdrowego stylu życia może się okazać, iż i tak pojawią się zaparcia. To okresowa dolegliwość, którą można szybko wyeliminować. Domowe sposoby na zatwardzenie połączone ze zwiększoną aktywnością fizyczną oraz zmianą diety mogą przynieść szybkie rozwiązanie problemów.

Co musisz wiedzieć o zatwardzeniu?

Nieprawidłowości z wypróżnianiem mogą mieć dwojakie źródło przyczyn. Do pierwszej grupy zalicza się nieprawidłowy styl życia wywołujący tak zwane zatwardzenia nawykowe. Ciężkostrawna, bogata w tłuszcze i uboga w owoce i warzywa codzienna dieta, nieregularne spożywanie posiłków, brak aktywności fizycznej oraz spożywanie zbyt małej ilości płynów niechybnie prowadzą do pojawienia się kłopotów trawiennych bezpośrednio wpływających na pracę jelit. Bardzo często niedostateczna ilość wody sprawia, iż mięśnie okrężnicy w jelicie grubym (którego prymarną funkcją jest wchłanianie wody) zaczynają mieć problem z pasażem treści jelitowych. Niektórzy nie mają wpływu na fakt wystąpienia zaparć (zatwardzenia mechaniczne). Zażywanie antybiotyków, przewlekłe choroby (takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy lub depresja) i nadmierny stres mogą znacznie przyczyniać się do wystąpienia tej dolegliwości. Więcej informacji na temat przyczyn zaparć można znaleźć tutaj: http://www.xenna.pl/kilka-sposobow-na-zatwardzenie.html.

Jak się objawia zatwardzenie?

Przede wszystkim należy bacznie obserwować swój organizm, ponieważ zaparcia mogą objawiać się w inny sposób u różnych osób. Jeśli wypróżnianie odbywa się rzadziej niż dwa dni, a stolec jest suchy, twardy i skąpy, nie wspominając o możliwości wystąpienia bólu lub przynajmniej dyskomfortu, to wówczas mamy do czynienia z zatwardzeniem. Charakterystycznym objawem jest pojawienie się uczucia niepełnego wypróżnienia, które towarzyszy po opuszczeniu łazienki. Warto mieć na uwadze, iż jest to dolegliwość okresowa, niewymagająca wizyty u lekarza, jaką można wyleczyć domowymi metodami. Babcine metody na zaparcia (nasiadówki, picie naparu z siemienia lnianego lub kminku, zmiana nawyków żywieniowych) szybko rozwiązują problem. Co pomaga na zatwardzenie? Z pewnością warto sięgnąć po dodatkowe suplementy diety i wyroby medyczne, które znacznie skracają czas domowej kuracji.

Nie zwlekaj, walcz z zaparciami!

W przypadku pojawienia się trudności z wypróżnianiem należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, ponieważ im dłużej śluzówka jelit ma kontakt z toksynami, tym więcej zanieczyszczeń wchłania się do krwioobiegu, wywołując osłabienie, wzdęcia, pojawiają się gazy i często przykry zapach wydobywający się z ust. Najważniejsza jest zmiana diety, w której powinno się znaleźć znacznie większe ilości błonnika, wody, nabiału (jogurty, zsiadłe mleko, kefir i maślanka) oraz owoców (zwłaszcza tych z jadalną skórką, np. śliwki, jabłka) i warzyw (buraki, rośliny strączkowe). Bezwzględnie należy wykluczyć ciężkostrawne, tłuste i kaloryczne potrawy. Należy jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. Pomocne są ćwiczenia, zwłaszcza te działające na mięśnie brzucha, czyli świeca, nożyce, brzuszki oraz przysiady wspomagające pracę jelit. Istnieją także inne sposoby na zatwardzenie, do których zalicza się suplementy diety, wybory medyczne (np. Xenna balance pomaga utrzymać prawidłowy poziom sodu i potasu) oraz czopki. Co brać na zatwardzenie? Paradoksalnie zażywanie zbyt dużej ilości środków przeczyszczających może przynieść odwrotny skutek od oczekiwanego. Niebezpieczne okazują się także preparaty zawierające wapń oraz przeciwdziałające zgadze, dlatego trzeba je wyeliminować na czas trwania kuracji. Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej oraz wspomaganie leczenia wyrobami medycznymi – to najlepsze sposoby, by szybko pozbyć się zaparć. Jeśli jednak nie uda się ich wyeliminować w przeciągu tygodnia, to wówczas należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu.


Dodaj komentarz

6 komentarzy do “Czy znasz domowe sposoby na zatwardzenie?

 • Sylwiag

  Mi czasem pomaga wypicie wody z miodem i cytryna, ale jak dluzej sie mecze to pomagaja mi jedynie czopki eva/qu.

 • Ewelina Kowadełko

  Nienawidzę faszerować się czopkami. Sama stosuję dicopeg 10g. Jest preparatem o osmotycznym działaniu przeczyszczającym, który w sposób naturalny reguluje pracę jelit.

 • Natalia Polkowicz

  Teraz już są bezpieczne środki farmakologiczne które bez obaw można
  stosować długoterminowo, w przeciwieństwie do drażniących jelito czopków, dicopeg nie wchłania się z przewodu pokarmowego ani nie fermentuje i jest wydalany w niezmienionej formie.

 • Sylwiag

  Te czopki nie są drażniące, dla mnie o wiele lepsze niż syropy, które muszą przejść przez caly uklad pokarmowy i nie wiadomo kiedy zadzialaja, a evaqu przynosza ulge w ciahu kilku minut, sa w pelni bezpieczne, polecane kobietom w ciazy i w okresie karmienia, ale rowniez dla osob ktore cierpia na hemoroidy, ktore przygotowuja sie do zabiegow gastroenterologicznych czy chirurgicznych, dla osob starszych, i rowniez mozna stosowac je dlugoterminowo.

 • Artur_P

  Nie przesadzajmy. Stosowanie czopków nie jest takie okropne. Sam je stosuje bo czasem faceta tez dopadają zaparcia. Wiem że po 15 minutach będzie efekt. Inne preparaty może tez sa skuteczne ale na efekt trzeba nie wiadomo ile czekać.