Czym jest bezdech senny?


Czym jest bezdech senny?
Coraz więcej osób dotyka OBS, niestety stosunkowo często jest bagatelizowany. Dowiedz się więcej i popraw jakość swojego życia.

Bezdech senny – co to jest?
Zespół bezdechu sennego to wszelkiego rodzaju zaburzenia oddychania występujące podczas snu. Jednym z podstawowych objawów jest głośne chrapanie – przez co  osoby dotknięte schorzeniem kilkukrotnie budzą się w ciągu nocy z poczuciem odrealnienia i niepokoju. Czego skutkiem jest niewyspanie lub słaba jakość snu, a co za tym idzie problemy z koncentracją, oraz brak energii. To choroba która często pojawia się przy innych schorzeniach np. otyłość, czy zaburzenie rytmu serca. Bezdech senny jednak to zatrzymanie oddechu na czas dłuży niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50 % – przez co organizm jest niedotleniony. Bezdech senny w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 został zakwalifikowany z G47.3.

Bezdech senny – różne typy
Występują trzy rodzaje zespołu bezdechu sennego:
– mieszany oddech senny (są to zaburzenia oddechu podczas snu – jednym z powodów jest m.in. wiotczenie mięśni języczka co utrudnia wentylacje płuc
– ośrodkowy bezdech senny (zaburzenia ośrodka oddechowego w mózgu)
– obwodowy bezdech senny (spowodowane wiotczeniem mięśni języka i gardła)

Jak sobie z tym poradzić
Pierwszym z zaleceń jest odpowiednia dieta oraz utrzymywanie właściwej wagi ciała, ponadto należy zrezygnować z papierosów i alkoholu. Dobry rozwiązaniem mogą okazać się także maski nosowe, które wspomogą oddychanie oraz odpowiednie dotlenie organizmu. Czasem może pomóc zmiana pozycji snu (z pleców na bok) W skrajnych zaburzeniach konieczny jest zabieg lub operacja – tracheotomia, usunięcie migdałków, ale również korekcja przegrody nosowej. Skuteczną metodą leczenia bezdechu sennego jest również zastosowanie CPAP który wytwarza dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Czasem pomaga także zastosowanie farmakologiczne ośrodka oddechowego. Złap głęboki oddech – więcej informacji na temat produktów rozwiązujących zaburzenia snu i oddychania znajdziesz na https://www.philips.pl/healthcare/solutions/zaburzenia-snu-i-oddychania. Warto stosunkowo szybko reagować ponieważ może to znacząco podnieść jakość Twojego snu, a co za tym idzie życia!


Dodaj komentarz

Komentarz do “Czym jest bezdech senny?