Czym jest dna moczanowa?


Czym jest dna moczanowa?
Dna moczanowa jest jednym z wielu schorzeń, których pojawianie się jest coraz częstsze na całym świecie. Co ciekawe, choroba ta, zwana niegdyś przypadłością ludzi bogatych, dziś atakuje głównie kraje wysoko rozwinięte, gdzie nie brak jest pożywienia o wysokich wskaźnikach tłuszczowych.

Dna jest groźna przede wszystkim dla mężczyzn, a prócz tego, że powoduje ból i dyskomfort utrudniające codzienne funkcjonowanie, to może nieść za sobą również niekorzystne dla organizmu powikłania; z tego powodu niezbędne jest prawidłowe leczenie dny moczanowej.

Dna moczanowa – skąd się bierze

Na początek warto wiedzieć, że choroba zwana dną moczanową często określana jest – słusznie – mianem artretyzmu, albo – niesłusznie – mianem podagry. Podagra natomiast jest jedną z odmian dny moczanowej, występującą według wielu specjalistów najczęściej ze wszystkim i atakującą duży palec u stopy.

Dna moczanowa pojawia się wówczas, gdy organizm ludzki produkuje zbyt dużo kwasu moczowego, który przez długi okres utrzymuje się we krwi. Poziom tego kwasu może być również np. podnoszony przez dostarczanie puryn wraz z pożywieniem, co negatywnie wpływa na stan chorego. Kwas moczowy generalnie wydalany jest z organizmu z moczem i kałem, jednakże jego część pozostaje również we krwi. Krew ma określone możliwości rozpuszczania tego kwasu, dlatego resztki osiadają w formie niewielkich kryształków na stawach, z czasem powodując stan zapalny. To właśnie on odpowiedzialny jest za objawy dny moczanowej, głównie bóle, obrzęki oraz zaczerwienia skóry przy konkretnych stawach.

Rodzaje dny moczanowej

Dna moczanowa ma to do siebie, że atakuje zazwyczaj niewielkie stawy w obrębie kończyn. Sprawia to, że objawy nie tylko są nasilone, ale również nie pozwalają na standardowe funkcjonowanie chorego na co dzień, np. chodzenie do pracy. Najczęściej występującym rodzajem dny moczanowej jest rzecz jasna podagra, która atakuje przestrzeń stawową dużego palca u stopy. Jej występowanie obejmuje około połowy wszystkich przypadków tej choroby na świecie.
Czasami atakowane są również inne stawy nóg, głównie kolana – wówczas choroba określana jest mianem gonagry. W obrębie kończyn górnych najczęściej występują stany zapalne paliczków, nadgarstków, bardzo rzadko łokci.

Niekiedy choroba dotyka również większych przestrzeni, a wówczas codzienne realizowanie potrzeb przez chorego jest bardzo ograniczone. W przypadku zaatakowania obszaru barkowego choroba zwana jest chiragrą. Bardzo rzadko występuje dna moczanowa w obrębie kręgosłupa – ta przypadłość przez specjalistów nazywana jest rachidagrą i bardzo często prowadzi do zupełnego spadku komfortu życia codziennego u pacjenta.

Kogo dotyka dna moczanowa

Dna moczanowa aż w 90% przypadków ma charakter pierwotny, co oznacza, że skłonność do podniesionej ilości kwasu moczowego we krwi jest dziedziczna. W 10% jest to przypadłość nabyta, zazwyczaj będąca efektem ciężkich chorób i nieprzyjaznego, agresywnego leczenia, np. naświetlania w przypadkach nowotworów. Rzadziej dna moczanowa nabyta bierze się z licznych kuracji odchudzających czy głodówek.

Ok. 10% przypadków dny moczanowej występuje u osób, które przyjmują bardzo duże ilości puryn zawartych w tłuszczach i białkach zwierzęcych.
W niewielkim stopniu dna moczanowa dotyka osób z chorobami metabolicznymi, u których organizm nie radzi sobie z odpowiednim trawieniem i przyswajaniem składników pokarmowych.
Warto wiedzieć, że dna moczanowa prawie 20 razy częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Grupa ryzyka rozpoczyna się zazwyczaj po 45 roku życia dla płci męskiej oraz po menopauzie u płci żeńskiej.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez redakcję portalu wyleczdnemoczanowa.pl – Dna moczanowa bez tajemnic – przyczyny, skutki oraz skuteczne metody na leczenie dny moczanowej.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Czym jest dna moczanowa?