Czym jest ginekomastia i jak ją leczyć?


Czym jest ginekomastia
Duże piersi uznawane są za atrybut kobiecości, dlatego wiele pań poszukuje sposobów na ich powiększenie. W przypadku mężczyzn sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. U panów przerost gruczołu piersiowego to schorzenie, które nazywane jest ginekomastią. Ma ono negatywny wpływ na kondycję psychiczną mężczyzny, dlatego wymaga odpowiedniego leczenia.

Do przerostu gruczołu piersiowego może dojść w okresie dojrzewania, na skutek nadmiaru wolnego estradiolu w stosunku do poziomu testosteronu. Mówimy wówczas o ginekomastii fizjologicznej, która zazwyczaj ma charakter przejściowy. Niekiedy jednak zdarza się, że problem nie znika i mężczyzna, u którego okres dojrzewania zakończył się, wciąż ma powiększone piersi. Inne podłoże ma ginekomastia patologiczna, która jest związana z pewnymi schorzeniami, prowadzącymi między innymi do powiększenia gruczołu piersiowego. Wśród takich chorób należy wymienić otyłość, nadczynność tarczycy, marskość wątroby, niewydolność nerek, nowotwory oraz wrażliwość na estrogeny. Ponadto, ginekomastia może być dziedziczna bądź stanowić niepożądany skutek przyjmowania pewnych leków.
Jeżeli za przerost gruczołu piersiowego odpowiadają choroby, to najważniejsze jest ich wyleczenie. Mężczyznom mającym problem z ginekomastią zaleca się także zmianę diety i odpowiednie ćwiczenia, jednak efekt takiego leczenia często nie jest w pełni satysfakcjonujący. Wówczas wskazane jest skorzystanie z zabiegów, które oferuje chirurgia plastyczna. Pacjentom z ginekomastią proponuje się między innymi liposukcję. Jest ona dobrym rozwiązaniem przede wszystkim wtedy, gdy nadmierna wielkość piersi wynika z otyłości. Najczęściej jednak chirurgiczne leczenie ginekomastii polega na usunięciu części tkanki gruczołowej. Taki zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W trakcie operacji można wymodelować kształt piersi, eliminując tym samym przyczynę męskich kompleksów. Przez około 6 tygodni po wykonaniu zabiegu pacjent musi nosić specjalny pas uciskowy. Niekiedy wykonuje się jednocześnie liposukcję i usunięcie nadmiaru tkanki gruczołowej.

W przypadku nastolatków, u których widoczny jest przerost gruczołu piersiowego, nie zaleca się korzystania z zabiegów chirurgii plastycznej. Chłopca mającego problem z ginekomastią warto jednak zabrać do lekarza, który odpowie na jego pytania. Specjalista powinien także kontrolować przebieg procesu dojrzewania, aby mieć pewność, że powiększenie gruczołu piersiowego nie utrzymuje się pomimo tego, że okres dojrzewania został zakończony.

Dodaj komentarz