Czym jest i jak leczyć płaskostopie poprzeczne?


Czym jest i jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
Płaskostopie poprzeczne to zmiana fizjologicznego kształtu sklepienia poprzecznego zachodząca pod wpływem czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Nieleczone może skończyć się pogorszeniem jakości chodu i funkcjonowaniem pacjenta. Jak wygląda leczenie płaskostopia poprzecznego?

Przyczyny i objawy płaskiej stopy

Płaskostopie poprzeczne może mieć podłoże wrodzone lub być wynikiem czynników nabytych. Wśród tych ostatnich wskazuje się na urazy i mikrourazy, powikłanie wady postawy czy skutek zaburzeń napięcia układu mięśniowo-powięziowego. Co kluczowe, płaskostopie przez długi czas, do momentu rozwinięcia swojej formy w tzw. metatarsalgię, nie daje objawów bólowych. Jednak w zaawansowanym stadium jest to już choroba mocno uciążliwa.

Wśród pierwszych objawów płaskostopia wyróżnia się zgrubienie naskórka w nowych punktach podparcia. Wraz z pogłębianiem się choroby pojawia się ból podeszwy w okolicy podeszwowej przodostopia (pod głowami kości środstopia), nasilający się zwłaszcza przy chodzeniu boso, obciążaniu przodostopia i noszenia butów na wysokim obcasie i o miękkiej podeszwie.

Jak wygląda leczenie płaskostopia poprzecznego?

Przed dobraniem właściwej metody leczenia niezbędna jest szczegółowa diagnostyka, w czym pomaga podoskopia i pedobarografia. Pierwsze badanie pozwala ocenić zmiany skórne i kształt podeszwy, drugie natomiast określa rozkład obciążenia stopy podczas stania i ruchu.

Samo leczenie płaskostopia poprzecznego można podzielić na:

 • leczenie przyczynowe – nastawione na odnalezienie przyczyny powstania płaskostopia poprzecznego i ich wyeliminowanie,
 • leczenie objawowo-zachowawcze – łagodzące ból i nastawione na zapobieganie postępu choroby,
 • leczenie operacyjne – stosowane, kiedy inne formy leczenia nie są skuteczne.

Przy leczeniu objawowo-zachowawczym stosuje się między innymi:

 • wkładki ortopedyczne do butów – wypełniają zapadnięty łuk i podnoszą jego konstrukcję,
 • buty na płaskostopie poprzeczne – lekkie obuwie o właściwościach amortyzujących,
 • pelota na płaskostopie poprzeczne – wyspa na wkładce ortopedycznej, która pogłębia spłaszczony łuk poprzeczny i przywraca prawidłową biomechanikę stopy,
 • ćwiczenia – unoszenie pięt, chwytanie woreczków, zwijanie gazety, rolowanie wałków,
 • Kinesiotaping – oklejanie elastycznymi plastrami stawu skokowego i stopy, co odciąża nowe punkty podparcia, poprawia koordynację i zwiększa stabilizację,
 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
 • masaż leczniczy podeszwy stopy,
 • kosmetyczne zabiegi pielęgnacyjne spodniej części skóry.

Operacyjne leczenie płaskostopia poprzecznego stosowane jest wówczas, kiedy inne formy nie dają oczekiwanego rezultatu, a deformacja stopy nie ustępuje. Jednocześnie pojawić się mogą inne schorzenia, na przykład paluch koślawy, czy palce młotkowate. Leczenie chirurgiczne ma na celu rekonstrukcję łuku poprzecznego. Poza tym to plastyka tkanek miękkich w miejscu zdeformowania oraz usunięcie schorzeń, które powstały w wyniku płaskostopia poprzecznego.

Dodaj komentarz