Czym jest karmienie dojelitowe?


Czym jest karmienie dojelitowe?
Żywienie dojelitowe wykorzystywane jest w przypadku chorób związanych z układem pokarmowym. Jest szczególnie skierowane do osób, które mają problemy z przyjmowanie w ogóle bądź w ograniczonych ilościach substancje odżywcze. Pokarm jest więc podawanym im w stanie prawie płynnym. Dzięki temu zapobiega się wielu niepożądanym efektom, które mogą spowodować trwałe zmiany w organizmie pacjenta.

Na rynku istniejąc sondy inaczej nazywane zgłębnikami, które służą właśnie do żywienia dojelitowego. Dieta w ten sposób wprowadzana jest nazywana przemysłową. Jej nazwa pochodzi od farmaceutycznej produkcji preparatów wspomagających pacjentów, którzy potrzebują tej metody leczenia. Więcej na ten temat można przeczytać na zywieniemaznaczenie.pl.

Do organizmu są dostarczane składniki naturalnego pochodzenia, m. in. białko z mleka czy tłuszcze z olejów roślinnych. Preparaty stworzone specjalnie dla osób wymagających leczenia za pomocą żywienia dojelitowego zawierają wysokiej jakości produkty. Dieta przemysłowa jest zbilansowana i dostosowywana do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta. Składniki podawana w odpowiednich ilościach gwarantują zdrowie i bezpieczeństwo danej osoby.

Specjaliście podkreślają, że dzięki temu pacjenci posiadają niski poziom cholesterolu. Co ciekawe, tłuszcze dobierane do preparatów czy samej diety mają zapobiegać chorobom układu krążenia.  Dodatkowo dieta przemysłowa jest wzbogacona w błonnik, który ułatwia trawienie wprowadzanych pokarmów.

Żywienie dojelitowe jest zalecane przez lekarzy w sytuacji, gdy pacjent ma zaburzenia połykania, rozległe oparzenia, zespół jelita krótkiego, zaburzenia odżywiania, zwężoną górną część przewodu pokarmowego, powikłania operacyjne, pooperacyjne przetoki jelitowe, chorobę zapalną jelit, długo gojące się rany, zaburzenia wchłaniania, owrzodzenie podudzi, choroby zakaźne czy jest niedożywiony. To także dobre rozwiązanie dla osób mających problemy psychiczne, z których wynikają kłopoty związane z odpowiednią dietą.

Lekarze zdecydowanie odradzają stosowanie żywienia dojelitowego w przypadku wstrząsów, ciężkich oparzeń, atonii żołądka i jelit, niedrożności przewodu pokarmowego, ostrych stanów zapalnych jamy brzusznej czy urazów wielonarządowych. Pacjenci mający te schorzenia mogą jedynie pogorszyć swój stan zdrowia, a z założenia ten sposób leczenia ma pomagać i poprawiać zdrowie osób z niego korzystających.

Warto pamiętać, że żywienie dojelitowe jest stosowane nie tylko w warunkach szpitalnych, ale również może być przeprowadzone w domu. Wszystko zależy od stanu pacjenta, jego potrzeb oraz tego jak dużej pomocy ze strony specjalisty będzie potrzebował. Wykorzystanie zgłębnika pozwala na znacznie prostsze i efektywniejsze wprowadzanie pokarmu do organizmu.

Należy jednak, że trzeba go umiejętnie umiejscowić w ciele pacjenta. Złe wprowadzenie sondy może zagrażać zdrowiu i życiu konkretnej osoby. W dbałości o bezpieczeństwo najlepiej zwrócić się z prośbą o pomoc do lekarza. Specjalista pokieruje swojego pacjenta jak dalej należy postępować.

Dodaj komentarz