Czym jest płytka nazębna?


Czym jest płytka nazębna?
Wszyscy marzą o tym, aby mieć piękne i zdrowe zęby. Podstawą jest oczywiście ich codzienne mycie. Czasem jednak to mycie zębów dwa razy dziennie nie wystarcza.

Co to jest płytka nazębna?

Na naszych zębach mimo ich starannego mycia tworzy się żółty osad. Powstaje on z bakterii, które znajdują się w jamie ustnej, resztek jedzenia i substancji, które zawiera ślina. Ten żółty osad na zębach nazywany jest właśnie płytką nazębną lub osadem nazębnym. Jest on miękki i daje się bardzo łatwo usunąć w sposób mechaniczny, mimo że ściśle przylega do powierzchni zębów. Płytka nazębna, która ulegnie mineralizacji tworzy kamień nazębny. Osad, który powstaje na zębach początkowo można zauważyć tylko w postaci obwódki ciemniejszego koloru, która pojawiła się przy krawędzi dziąseł. Na tym etapie jeszcze można się tego osadu pozbyć w miarę bez problemów. Jeśli jednak zostawimy go, to zacznie narastać, utworzy się również pod dziąsłami, a wtedy mogą pojawić się problemy – płytka nazębna jest jedną z przyczyn chorób przyzębia.

Usuwanie płytki nazębnej w domu

Chorób wywołanych przez płytkę nazębną można uniknąć dbając codziennie o higienę jamy ustnej. Osoby, które mają problem z szybkim osadzaniem się płytki nazębnej i powstawaniem kamienia do mycia zębów powinny używać twardej szczoteczki. Szczoteczki miękkie przeznaczone są dla osób z wrażliwymi dziąsłami, pozostałe osoby powinny używać szczoteczek średniej twardości. Szczególnie starannie należy czyścić miejsca na granicy dziąseł i zębów. Powierzchnie żujące należy czyścić ruchami okrężnymi i wymiatającymi. Przynajmniej raz dziennie używamy nici dentystycznej. Zabieg szczotkowania i nitkowania zębów uzupełniamy używając płynu do płukania jamy ustnej. Zapewnia on nie tylko świeży oddech, ale przede wszystkim zmniejsza ilość płytki nazębnej.

Usuwanie kamienia nazębnego

Nie da się go usunąć domowymi sposobami; jeśli dojdzie do jego utworzenia, to skutecznie można go usunąć jedynie u stomatologa. Kamień nazębny usuwany jest podczas zabiegu nazywanego scalingiem. Wyjątkowo dobre efekty daje scaling ultradźwiękowy. Skaler nie jest jednak w stanie dotrzeć do wszystkich przestrzeni. Miękki i ciemny osad, który zgromadził się w tych przestrzeniach usuwany jest metodą piaskowania. Na koniec – ale tylko w prywatnych gabinetach stomatologicznych – zęby są jeszcze polerowane gumką. Przeprowadzana jest także fluoryzacja. Zabieg scalingu raz w roku można wykonać bezpłatnie w gabinecie, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Warto wiedzieć, że regularne oczyszczanie zębów z osadu nazębnego, a szczególnie z kamienia jest bardzo zalecane. Kamień nazębny, którego nie będziemy usuwać może być przyczyną parodontozy. Odkłada się on u każdego w innym tempie. Zależy to między innymi od higieny jamy ustnej, składu śliny, predyspozycji genetycznych. Odkładaniu się kamienia sprzyja wysokobiałkowa dieta. Aby uniknąć paradontozy, pamiętajmy o tym, aby regularnie usuwać kamień nazębny. Zęby, z których osad jest usuwany regularnie są nie tylko zdrowe, ale także jaśniejsze.

Artykuł powstał we współpracy z www.annadentalclinic.com

Dodaj komentarz