Czym objawia się ból kciuka, z jakimi problemami zdrowotnymi jest powiązany?


Czym objawia się ból kciuka, z jakimi problemami zdrowotnymi jest powiązany?
Dłoń jest precyzyjnym narzędziem wykonującym codziennie tysiące drobnych ruchów. Sprawne dłonie to dla człowieka najcenniejsze narzędzie pracy. Dłoń zbudowana jest z trzech części nadgarstka, śródręcza i palców. Kciuk jest palcem przeciwstawnym do pozostałych czterech palców ręki, który umożliwia wykonywanie chwytów dłonią. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych czynności motorycznych charakterystyczna dla człowieka. Funkcjonalność kciuka, jego zdolność do wykonywania ruchów w wielu płaszczyznach jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania dłoni. Kciuk jest najważniejszym palcem umożliwiającym chwytanie, co wiąże się z codziennym wykonywaniem wielu obciążających go czynności. Obciążenie i powtarzalność wykonywanych czynności może być przyczyną bólu kciuka lub jednoczesnego bólu kciuka i nadgarstka. Kumulacja wielu mikrourazów spowodowanych przeciążeniami kciuka w trakcie powtarzanych wielokrotnych ruchów związanych z jego funkcjami określana jest jako „zespół de Quervaina” potocznie też nazywana kciukiem matki.  Czasem przyczyną bólu mogą być urazy mechaniczne okolic nadgarstka lub zmiany wynikające z reumatoidalnego zapalenia stawów.
 

Objawy i przyczyny bólu kciuka, Zespół de Quervaina

 
Charakterystycznym objawem Zespołu de Quervaina jest silny rwący ból kciuka nasilający się podczas ruchu związanego z przywodzeniem lub chwytem. Ból kciuka bardzo często promieniuje do przedramienia. W obrębie kciuka można dostrzec przekrwienia i zaczerwienienia skóry nadgarstka. Typowe objawy świadczące o stanie zapalnym to: spuchnięty i bolący kciuk, przewlekły ból przy zginaniu, prostowaniu nasilający się podczas chwytania, problemy z prostowaniem palca i zaciskaniem dłoni, ograniczenia ruchów kciuka, tkliwość przy dotyku, palpacyjnie wyczuwalne napięcie struktur ścięgnistych. Etiologia choroby de Quervaina nie jest w pełni poznana. Najczęściej wiąże się ją z  mikrouszkodzeniami, patologiami rozwoju tkanek miękkich lub wykonywaniem powtarzalnych, monotonnych ruchów kciukiem połączonym z odchyleniem nadgarstka. Powtarzalne ruchy dłoni związane są najczęściej z wykonywaną profesją (fryzjerzy, malarze, stolarze, muzycy), z niektórymi rodzajami uprawianego sportu (tenisiści, kajakarze) lub z przeciążeniem kciuka u opiekunów noszących dzieci na rękach (stąd nazwa kciuk matki). Schorzenie często dotyka szczególnie młodych użytkowników telefonów piszących kciukiem SMS-y. Do rozwoju Zespołu de Quervaina, może doprowadzić reumatoidalne zapalenie stawów, urazy nadgarstka lub inne zmiany kostne.
 
Jak leczyć ból kciuka?
 
Lekarz stawia diagnozę po wykonaniu testu von Finkelsteina w razie wątpliwości potwierdzonej badaniem USG. Zastosowane leczenie zachowawcze obejmuje rehabilitację i farmakoterapię. Zalecane są zabiegi przeciwzapalne i przeciwbólowe. Stosuje się również zastrzyki z kortykosteroidami blokującymi rozwój stanu zapalnego i zmniejszającymi dolegliwości bólowe. Zalecane jest oszczędzanie chorej dłoni. W przypadku braku poprawy po leczeniu zachowawczym zalecana jest operacja chorej dłoni polegająca na uwolnieniu ścięgien i usunięciu pozapalnych zrostów. Zabieg można wykonać na przykład w klinice Carolina Medical Center w Warszawie.  Rehabilitacja po zabiegu trwa od kilku do kilkunastu tygodni. 

Dodaj komentarz