Czym płukać gardło przy anginie?


Czym płukać gardło przy anginie?

Płukanie gardła to stosowany od zarania dziejów domowy sposób na szybkie uporanie się z infekcją gardła. Zastosowanie płukanek tuż po pojawieniu się pierwszych objawów może skutecznie zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji, a jeśli już do niego doszło, wspomóc leczenie farmakologiczne. Czym najlepiej płukać gardło w przypadku anginy? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Angina, czyli zapalenie migdałków

​ Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych o charakterze zakaźnym. Jakie są najczęstsze objawy anginy?
• Silny ból gardła
• Powiększone węzły chłonne
• Obrzęk migdałków
• Wysoka gorączka
• Dreszcze
​ Angina jest wywołana przez bakterie. Żeby ją wyleczyć, należy udać się do lekarza, który najczęściej zaleca terapię antybiotykową. Bardzo ważne jest, żeby zastosować się do wskazań specjalisty. Niedoleczona angina może prowadzić do wielu poważnych powikłań, jak np. zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie stawów. W przypadku osób, u których występują częste nawroty anginy, lekarze proponują usunięcie migdałków podniebiennych.

Przeciwbakteryjne płukanki podczas anginy

​ Leczenie farmakologiczne anginy warto wspomóc płukaniem gardła, zarówno przy użyciu domowych sposobów, jak i korzystając ze specyfików dostępnych w aptece. Takie roztwory mają działanie odkażające, łagodzą ból gardła i przyspieszają leczenie. Jakie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne płukanki wspomogą gardło podczas anginy? Poniżej kilka sprawdzonych propozycji.

1. Woda z solą

Roztwór wody z solą to prawdopodobnie najpopularniejszy specyfik do płukania gardła. Wystarczy łyżeczkę soli rozpuścić w szklance letniej wody i tak przygotowanym roztworem płukać gardło co najmniej trzy razy dziennie. Przygotowana w ten sposób mikstura działa nie tylko bakteriobójczo, ale też przeciwobrzękowo, dlatego jest w stanie przyczynić się do zmniejszenia obrzęku migdałków.

2. Woda utleniona

W przypadku infekcji gardła, bardzo często do płukania stosuje się wodę utlenioną. To typowy środek dezynfekujący, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Płucząc nim gardło kilka razy dziennie, można łatwo zwalczyć bakterie, jednocześnie zapobiegając rozwojowi choroby. Jak przygotować roztwór na bazie wody utlenionej do płukania gardła? Wystarczy jedną łyżeczkę wody utlenionej wymieszać z połową szklanki wody (najlepiej przegotowanej i przestudzonej).

3. Preparaty z apteki

W aptece można znaleźć wiele preparatów przeznaczonych do płukania gardła. W przypadku anginy, najlepiej sprawdzi się delikatny specyfik na bazie ziół, który idealnie łączy w sobie działanie przeciwzapalne z przeciwbakteryjnym i odkażającym: https://efektdentoseptu.pl/dentosept/. W składzie tego produktu znalazły się same zioła: koszyczek rumianku, kora dębu, liść szałwii, ziele arniki, mięta pieprzowa, tymianek i kłącza tataraku. To wszystko powoduje, że płukanki na bazie tej mieszanki, można stosować również u dzieci, (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem).

4. Szałwia

Jak już wspomnieliśmy wyżej, w przypadku infekcji gardła, płukanki ziołowe sprawdzają się idealnie. Napar z szałwii wykazuje działanie antyseptyczne, dlatego warto po niego sięgnąć w przypadku anginy. Torebkę z szałwią wystarczy zalać gorącą wodą i zaparzać pod przykryciem przez ok. 15 minut. Po tym czasie, napar należy wystudzić i dopiero wtedy można rozpocząć płukanie gardła. Czynność najlepiej powtarzać trzy razy na dobę.

5. Soda oczyszczona

Płukanie gardła sodą oczyszczoną to kolejny sposób na złagodzenie przebiegu anginy. Dodając łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki przegotowanej wody (woda powinna być w temperaturze pokojowej), otrzymuje się roztwór o właściwościach przeciwzapalnych, który dobrze radzi sobie z dezynfekcją zainfekowanego gardła, a przy tym łagodzi ból. Gardło warto płukać kilka razy dziennie. Nie należy przy tym przekraczać zalecanej ilości sody na szklankę – gdy będzie jej zbyt dużo, może podrażnić gardło.
Zasady o których warto pamiętać podczas płukania gardła
Żeby płukanki na gardło przyniosły oczekiwany efekt, należy zastosować się do kilku ważnych zasad. Po pierwsze, przygotowany roztwór powinien mieć temperaturę pokojową. Zbyt zimny lub gorący płyn może podrażnić gardło. Po drugie, płukanie gardła należy powtarzać 3 lub maksymalnie 4 razy w ciągu doby. Jeśli czynność będzie powtarzana częściej, może dojść do podrażnienia śluzówki. Po trzecie, samo płukanie powinno najlepiej odbywać się w formie 3-4 powtórzeń podczas jednego płukania. Warto też pamiętać, że zbyt długie płukanie może z kolei przynieść skutki odwrotne do zamierzonych i działać negatywnie na gardło.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz