Czym się kierować, wybierając soczewki kontaktowe?


Czym się kierować, wybierając soczewki kontaktowe?
Mimo że standardowe okulary wracają do łask, ich oprawy stają się coraz bardziej wyrafinowane, a przede wszystkim modne. Nadal wiele osób zwyczajnie nie lubi ich nosić. Alternatywą w takim wypadku są soczewki kontaktowe. Ten rynek jednak rozrasta się z dnia na dzień, a coraz to nowe modele „kontaktów” kuszą użytkowników. Jak więc nie zgubić się w tej spirali reklam i nowości, i znaleźć drogę do idealnych dla siebie soczewek?

Oczywiście przy wyborze, w największym stopniu powinniśmy kierować się opinią specjalisty. To właśnie w gestii okulisty leży dobranie odpowiednich dla naszych oczu soczewek. Dlatego nie powinniśmy decydować się na nic, zanim „nie skontaktujemy się z lekarzem lub farmaceutą” – a w tym przypadku z lekarzem szczególnie.

Jaki mamy wybór?

Pierwszym kryterium przy podziale soczewek, jest ich „termin ważności”. Wyróżniamy soczewki:

  • Jednodniowe

Ich największą zaletą, jest wygoda co do pielęgnacji i higieny. Zwyczajnie każdego dnia zakładamy nową parę, nie przejmując się płynami czyszczącymi i bakteriami. Jednak są one zdecydowanie droższe niż soczewki które nosimy przez dłuższy czas. Dlatego będzie to najlepszy wybór dla osób które na co dzień nie mają problemów z noszeniem okularów, a kontaktów potrzebują tylko na specjalne okazje – jak sport czy spotkania towarzyskie.

  • Dwutygodniowe/miesięczne

W tym przypadku, będziemy musieli koniecznie pamiętać o regularnym ich płukaniu w specjalnym płynie. To opcja dla osób które soczewki noszą codziennie. W regularnym użytkowaniu są tańsze niż soczewki jednodniowe. Jednak wymagają od nas większej odpowiedzialności podczas codziennej pielęgnacji.

Kolejnym kryterium podziału soczewek, jest cel ich użytkowania. W tym przypadku mamy do czynienia z trzema grupami:

  • Soczewki korekcyjne

Czyli te, które nosimy by poprawić nasz wzrok. To na jakie się zdecydujemy zależy od tego jaką mamy wadę wzroku. Osoby cierpiące na dalekowzroczność lub krótkowzroczność, powinny zdecydować się na soczewki sferyczne. Gdy dolega wam astygmatyzm, pomogą soczewki toryczne. Natomiast w przypadku starczowzroczności z pomocą przyjdą soczewki multifocalne (progresywne).

  • Soczewki terapeutyczne

Zakładamy je jako nośnik leku, lub swego rodzaju opatrunek w przypadku urazów czy też schorzeń rogówki. W tym przypadku, mamy dostęp do soczewek dziennych – noszonych tylko w ciągu dnia, elastycznych – noszonych przez kilka dnia (maksymalnie tydzień), bez przerwy, oraz ciągłych – czyli takich które nosimy od 14 do 30 dni.

  • Soczewki kosmetyczne

Można powiedzieć, że to wybór dla koneserów. Są to kontakty „kolorowe”, czyli takie które wizualnie zmieniają kolor naszych oczu. Mogą imitować kocie ślepia, lub zwyczajnie zmienić kolor tęczówek użytkownika na w zasadzie dowolny. Mogą też okazać się pomocne dla osób z widocznymi uszkodzeniami oka lub zaćmą.

Suma summarum

Zastanawiając się nad wyborem konkretnych soczewek, należy przeanalizować po pierwsze, czy chcemy z nich korzystać na co dzień czy może tylko w określonych przypadkach. A także to w jakim celu chcemy je nosić. W przypadku kontaktów korekcyjnych czy terapeutycznych, doradzić nam powinien okulista. Jednak gdy decydujemy się na soczewki kosmetyczne to już tylko nasz własny wybór, należy jednak pamiętać, że niewielki odsetek ludzi, wcale nie powinien nosić soczewek. Jeśli nie jesteś pewien, wykonaj szybkie badanie w najbliższym gabinecie okulistycznym lub sklepie, który takowe usługi oferuje.

 

MS
Artykuł został przygotowany we współpracy z youandeye.pl.

Dodaj komentarz