Czym wyróżnia się lekkoatletyka na hali?


Czym wyróżnia się lekkoatletyka na hali?
Kiedy sezon letni dobiega końca, miłośnicy wielu dyscyplin sportowych muszą poradzić sobie z kilkumiesięczną przerwą w zawodach. Jednak bez wątpienia nie należą do nich fani lekkoatletyki, bowiem istnieje jej halowa odmiana, w której z powodzeniem mogą startować sportowcy z całego świata.

Oczywiście, zawody na hali wiążą się z pewnymi ograniczeniami, a różnice bywają dość znaczące.

Na rozmach zawodów lekkoatletycznych rozgrywanych na hali wpływ ma przede wszystkim jej rozmiar, który w praktyce uniemożliwia pojawienie się kilku dyscyplin. Nie dość, że hale są znacznie mniejsze od stadionów lekkoatletycznych, to jeszcze część z konkursów odbywa się przecież poza terenem obiektu.

Czym różnią się dyscypliny, jakie oferuje lekkoatletyka halowa?

Różnica w głównej mierze polega na rozmiarze bieżni, bowiem na stadionie tradycyjny tor dla biegaczy ma 400 metrów, natomiast w przypadku hali jest dwukrotnie krótszy. Podobnie w przypadku prostej, gdzie odbywa się bieg sprinterski – na stadionie jest to 100 metrów, na hali tylko 60.

Najdłuższym dystansem, na jakim przychodzi mierzyć się biegaczom uczestniczącym w zawodach halowych, jest 3000 metrów, czyli odległość ponad trzykrotnie krótsza niż w przypadku stadionu, gdzie maksymalnym dystansem jest 10000 metrów.

W biegu przez płotki sytuacja jest analogiczna do biegu sprinterskiego, gdyż obie te dyscypliny odbywają się na prostej. Sześćdziesięciometrowy odcinek, charakterystyczny dla sportowych hal, pozwala na przebiegnięcie wyłącznie tego dystansu (60 metrów), który jest o 40 lub 50 metrów (w zależności od płci uczestników) krótszy niż ten na stadionie.

Letnie wieloboje dla kobiet to siedem konkurencji, a dla mężczyzn dziesięć, natomiast w przypadku ich halowych odpowiedników wielobój składa się z kolejno pięciu i siedmiu konkurencji sportowych. Zawody w chodziarstwie zazwyczaj mają miejsce poza stadionem, nie licząc startu oraz mety, jednak na hali kilkudziesięciokilometrowy dystans ograniczono do 5 km.

Część konkursów nie odbywa się wcale

Oprócz wspomnianych wcześniej biegów długodystansowych, największym problemem gabarytów hali jest fakt, że uniemożliwiają one pojawienie się na niej takich konkurencji, jak rzut młotem, rzut oszczepem czy rzut dyskiem. Z dwóch najbardziej powszechnych sztafet – 4 x 100 oraz 4 x 400 metrów – odbywa się wyłącznie ta druga.

Niektóre konkurencje można przeprowadzić swobodnie

Jedyną grupą konkurencji, które nie różnią się niczym od ich stadionowych odpowiedników, są skoki – wzwyż, w dal, trójskok oraz skok o tyczce. Dzięki temu w tych dyscyplinach, a także w jedynej rozgrywanej na hali konkurencji rzutowej, czyli pchnięciu kulą, wprowadzono pojęcie rekordu absolutnego. Ów rekord absolutny jest zaliczany niezależnie od tego, czy dane zawody odbywały się na hali, czy na stadionie.

Hala to także niespotykane na stadionie dyscypliny

Warto mieć świadomość, że organizatorzy zawodów w lekkoatletyce na hali sporadycznie decydują się na włączenie do ich programu unikalnych konkurencji. Do takowych należy choćby wyjątkowa sztafeta 1+2+3+4 okrążenia, czyli kolejno 200, 400, 600 i 800 metrów.

Dziękujemy portalowi Sporty-Halowe.pl  za współpracę merytoryczną.

Dodaj komentarz