Depilacja laserowa


Depilacja laserowa
Zabieg depilacji laserowej to jedyna skuteczna metoda pozbycia się zbędnego owłosienia z różnych partii ciała takich jak nogi, pachy, okolice bikini czy ręce. Jest on przeznaczony w szczególności dla tych kobiet, u których po zastosowaniu tradycyjnych metod depilacji pojawia się podrażnienie, a także problem z wrastającymi włoskami po ich wyrywaniu. Depilacja laserowa nie należy niestety do najtańszych metod, jednak już po kilku zabiegach włoski przestają pojawiać się na skórze i to przez bardzo długi czas. Co jednak należy wiedzieć o zabiegu depilacji laserowej przed podjęciem decyzji o jego przeprowadzeniu?

Na czym polega zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to zabieg, który polega na trwałym usunięciu owłosienia z danej partii ciała przy pomocy urządzenia emitującego światło o wysokiej energii. Laser działa na zasadzie zjawiska selektywnej fototermolizy, które polega na podgrzaniu odpowiednich struktur w skórze, które zawierają melaninę, czyli jej barwnik. Podczas zabiegu laser powoduje podgrzanie włosa oraz mieszków włosowych, w wyniku czego dochodzi do ich całkowitego zniszczenia. Wydzielanie ciepła możliwe jest tylko wtedy, gdy we włosach oraz ich cebulkach znajduje się melanina. Warto przy tym podkreślić fakt, iż skóra, która otacza włosy ma dużo mniej barwnika, dzięki czemu zbyt mocno się nie podgrzewa, przez co nie dochodzi do jej podrażnienia. Im ciemniejsze włosy oraz jaśniejsza skóra, tym zabieg jest bardziej efektywny, dlatego też nie powinny z niego korzystać kobiety z jasnymi, rudymi lub siwymi włosami.

Czy depilacja laserowa jest skuteczna?

Depilacja przy użyciu lasera diodowego jest jak najbardziej skuteczna, ponieważ włosy wraz z cebulami ulegają trwałemu zniszczeniu. Należy jednak pamiętać o tym, iż wzrost włosów odbywa się cyklicznie, dlatego też konieczne jest przeprowadzenie depilacji laserowej w serii kilku zabiegów w równych odstępach czasowych. Warunkiem skuteczności zabiegu jest działanie na włosy, które znajdują się w fazie wzrostu, ponieważ w innym przypadku laser jest niestety nieskuteczny (w tzw. fazie spoczynku).

Ile zabiegów należy wykonać?

Już po pierwszym zabiegu depilacji laserowej widać pierwsze efekty, jednak zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie serii od 3 do 6 zabiegów, które powinny być wykonywane co około 8-10 tygodni. Oczywiście ilość potrzebnych zabiegów uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju włosów oraz skóry, jednak nie bez znaczenia jest również zasobność portfela klientki. Depilacja laserowa nie należy do najtańszych metod, jednak ceny uzależnione są głównie powierzchni, która ma zostać poddana zabiegowi. Najtańsza jest depilacja laserowa małych partii ciała, do których można zaliczyć wąsik, pachy, linię bikini oraz policzki a ceny mieszczą się w granicach 200 zł. W przypadku większych partii ciała takich jak łydki, uda, plecy oraz ręce zabieg trwa nieco dłużej, przez co i cena jest nieco większa i wynosi od 200 zł w górę.

Czy zabieg depilacji laserowej jest bolesny?

Lasery zazwyczaj wyposażone są w specjalną głowicę chłodzącą, co oczywiście ma wpływ na odczucia każdej pacjentki, jednak sam zabieg jest lekko bolesny. Większość kobiet pojawiający się dyskomfort porównuje do ukłucia szpilki, jednak kobiety, które są bardziej wrażliwe, mogą zdecydować się na zastosowanie specjalnego znieczulenia, które stosowane jest w formie kremu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Z zabiegu depilacji laserowej nie mogą korzystać przede wszystkim kobiety, które są w okresie ciąży lub karmienia piersią, stosują zioła i leki fotouczulające, mają świeżą opaleniznę na skórze oraz zbyt jasne włoski, a także te, które chorują na nadciśnienie, łuszczycę, nowotwory oraz cukrzycę.

Jak się przygotować do zabiegu?

Na kilka miesięcy przed planowanym zabiegiem nie można wyrywać włosków, a także się opalać, ponieważ w innym przypadku depilacja laserowa nie będzie skuteczna. Na kilka tygodni przed zabiegiem należy odstawić preparaty z witaminą A, C oraz beta-karotenem. Nie należy również stosować samoopalaczy oraz kremów brązujących a na dzień przed zabiegiem wszystkie włoski należy zgolić maszynką.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny Estetycznej Bonadea z Krakowa – oferującą zabiegi depilacji laserowej.

Dodaj komentarz