Diagnostyka obrazowa, a choroby układu nerwowego


Diagnostyka obrazowa, a choroby układu nerwowego
Diagnostyka obrazowa to jedna w wielu ważnych dziedzin medycyny, która coraz częściej wykorzystuje bardzo nowoczesne urządzenia. Badania obrazowe ułatwiają diagnozę i leczenie wielu jednostek chorobowych w obrębie układu nerwowego, obwodowego oraz ośrodkowego. W diagnostyce tych chorób bardzo ważne są badania, takie jak elektromiografia oraz elektroencefalografia. Przekonaj się, jakie badania wykorzystuje się w poradni neurologicznej.

 

 

 

Rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa?

Diagnostyka obrazowa zazwyczaj kojarzona jest z badaniem, takim jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. To bardzo ważne i wysoce specjalistyczne badania, które wykonywane są między innymi w placówce Zespół Opieki Zdrowotnej Medical Sp. z o.o. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć pod adresem zozmedical.pl. Uwagę zwraca wysoki profesjonalizm oraz jakość usług, jakie oferowane są w czasie tomografii komputerowej lub przeprowadzania procedury, którą jest badanie mri. W placówce można skorzystać z wielu poradni, wśród których dostępna jest także poradnia neurologiczna ZOZ Medical. Poradnia neurologiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem wielu schorzeń, takich jak: bóle głowy, chorobą Alzheimera, zespołami otępiennymi, nowotworami mózgu oraz rdzenia kręgowego, padaczką, zaburzeniami drgawkowymi, chorobą Parkinsona, zaburzeniami układu pozapiramidowego, chorobami połączeń nerwowo-mięśniowych i mięśni.
Kiedy warto udać się do poradni neurologicznej? W momencie, gdy pojawią się bóle głowy – neuralgie, migreny, klasterowe bóle głowy. Z pomocy tej poradni warto skorzystać w momencie kłopotów z czuciem, obniżeniem sprawności ruchowej lub pojawienia się bóli kręgosłupa. Otępienie, udar mózgu, padaczka i wiele innych chorób neurologicznych wymaga stałej kontroli. Dlatego też niezbędne są regularne wizyty, które uwzględniają indywidualne potrzeby każdego pacjenta oraz jego stan zdrowia.

Elektromiografia i elektroencefalografia w diagnostyce obrazowej

Badanie EEG to inaczej elektromiografia, która wykonywana jest w celu oceny pracy mózgu. Badanie to wykorzystuje się przede wszystkim w czasie diagnozowania oraz monitorowania wielu schorzeń neurologicznych, takich jak padaczka lub zaburzenia snu. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne dla pacjenta. Zajmuje około 45 minut, w trakcie których pacjent ma między innymi zakładane elektrody oraz wykonywane właściwe badanie. Badanie EMG to elektromiografia, która polega na zbadaniu czynności elektrofizjologicznych mięśni oraz nerwów. Wykonywane jest w celu diagnozy chorób układu mięśniowego, jak i układu nerwowego.
Do badań obrazowych zalicza się także badanie USG oraz RTG. Są to dość powszechnie i często wykonywane w porównaniu do tomografii komputerowej, i pozwalają na zobrazowanie tkanek miękkich oraz układu kostno-stawowego. Sprawia to, że badania obrazowe są często wykorzystywane w celu diagnozy lub monitorowania wielu innych jednostek chorobowych.

Diagnostyka obrazowa w diagnostyce chorób układu nerwowego

Opisy badań radiologicznych wykonuje lekarz radiolog, który specjalizuje się w diagnostyce obrazowej. Lekarz ten wykonuje także USG piersi, USG jamy brzusznej, badania TK i wiele innych. Warto zaznaczyć, że szczególne znaczenie ma odpowiedni dobór badania w diagnostyce. Dlatego też liczne badania wykonuje się w różnych projekcjach, dzięki czemu można postawić trafną diagnozę w czasie weryfikowania zmian nowotworowych lub innych schorzeń. Przekonaj się, jak ważna jest diagnostyka obrazowa w leczeniu oraz diagnostyce.

Dodaj komentarz