Dla osób po 40. roku życia soczewki progresywne


Szkła kontaktowe
W okolicach 40. roku życia zaczynają się pojawiać problemy z akomodacją oczu. To normalny objaw posuwania się w latach organizmu, na który nie mamy wpływu. Mamy za to wpływ na komfort naszego życia. Zamiast więc sięgać od razu po okulary, możemy wybrać wygodniejsze rozwiązanie – soczewki progresywne.

Problemy z akomodacją oczu – na czym polegają?

Prezbiopia – tak fachowo nazywają się problemy z oczami, które pojawiają się wraz z wiekiem. Potocznie nazywana jest starowzrocznością. Jest to naturalna kolej rzeczy jak siwienie włosów, czy wiotczenie skóry. Nie można takim procesom przeciwdziałać i nawet dieta bogata w luteinę nas nie uchroni przed starzeniem. Akomodacja młodego człowieka ma rozpiętość około 14 dioptrii. Po czterdziestych urodzinach sukcesywnie spada nawet do 2-3 dioptrii, co oznacza, że coraz gorzej i mniej wyraźnie dostrzegamy rzeczywistość i przedmioty z bliska.

Metody radzenia sobie z prezbiopią:

1. Okulary korekcyjne ze szkłami progresywnymi

Jedną z opcji jest rozpoczęcie noszenia okularów. Obecnie możliwe jest noszenie tylko jednej pary, a nie jak kiedyś – kilku. Jeżeli okulary to dal nas nowość, musimy pamiętać, że konieczne będzie przestawienie się nie tylko do własnego wizerunku, lecz także do obowiązku noszenia ich codziennie, zabierania ze sobą, widzenia i patrzenia w okularach (zawsze trochę zmienia się postrzeganie rzeczywistości, co wymaga nauki) oraz do uprawiania sportu w okularach (i zrezygnowanie z niektórych dyscyplin, których nie można uprawiać w okularach). Dla niektórych nieprzyjemne jest również publiczne przyznanie się do tego, że się starzejemy, co zdradzają okulary, pojawiające się wraz z wiekiem.

2. Soczewki progresywne

Alternatywnym sposobem radzenia sobie z prezbiopią są soczewki progresywne. Pozwalają na całkowicie wyraźne widzenie zarówno bliży, jak i dali. Umożliwiają także widzenie wyraźne stref peryferyjnych, co jest niemożliwe w okularach. Poza tym, że należy je nałożyć rano i zdjąć wieczorem oraz odpowiednio czyścić w naszym życiu nic się nie zmieni. Nadal zachowamy młodzieńczy wygląd, a kłopoty z akomodacją zostaną naszą prywatną sprawą. Soczewki progresywne zapewnią nam takie widzenie, jakbyśmy nie mieli problemów ze wzrokiem. Poza tym są niewyczuwalne dla oka, więc nie będą nam w niczym przeszkadzać. Sama nauka patrzenia w takich soczewkach wymaga dosłownie chwili, bowiem przejścia od bliży do dali odbywają się płynnie. Poza tym, co ważne dla osób aktywnych, pozwalają na bezpieczne uprawianie sportów, podróżowanie itd. Występują w wersjach miesięcznych i jednodniowych, więc możemy dostosować ich tryb noszenia do naszego stylu życia oraz okoliczności: na przykład na co dzień używamy miesięcznych, ale na wakacje zabieramy jednodniowe, bo nie wymagają pielęgnacji. Ważne jest to, że soczewki takie zapewniają maksymalną wygodę, z którą nie może się nic równać.

 

Dodaj komentarz