Dlaczego dziecko potrzebuje snu?


Dlaczego dziecko potrzebuje snu?
Zdrowy sen jest warunkiem prawidłowego rozwoju naszego malucha. Wypoczęte dziecko zdecydowanie lepiej funkcjonuje i szybciej się uczy. Przyjrzyjmy się temu, co dzieje się w mózgu małego człowieka podczas snu. Dzięki temu lepiej zrozumiemy jego potrzeby i nauczymy się je zaspokajać.

Nauka podczas snu?

Gdy śpimy, mózg konsoliduje ślady pamięciowe, czyli mówiąc krótko, po prostu się uczy. Potwierdzili to badacze z Uniwersytetu Maxa Plancka, którzy przeprowadzili doświadczenie potwierdzające tę teorię. Podzielili grupę niemowląt na dwie: jedna z nich po prezentacji zabawek szła spać, druga bawiła się z rodzicami lub spacerowała. Badanie pokazało, że te, które odbyły drzemkę, lepiej przyswoiły i uporządkowały informację dotyczące nowo poznanych przedmiotów. Można więc powiedzieć, że gdy dziecko śpi, jego mózg pracuje pełną parą: na nowo odczytuje zgromadzone podczas dnia informacje, co sprzyja zapamiętywaniu. Ponadto w czasie drzemki pobudzane są te obszary mózgu, z których maluch jeszcze nie korzystał, ale będą mu potrzebne w przyszłości, gdy już podrośnie.

Akcja regeneracja.

Podczas snu układ nerwowy odbudowuje swoje zasoby zarówno fizycznie, jak i funkcjonalnie tzn. regeneruje neuroprzekaźniki, utrwala ślady pamięciowe i porządkuje nagromadzone informacje (ma to bezpośredni związek z uczeniem się). Efektywny wypoczynek jest więc bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju mózgu. Drzemki w ciągu dnia są niezbędne maluchowi jednak najważniejsza jest regeneracja nocą. Badania pokazują, że dziecko powinno kłaść się o 20:00. Taka godzina umożliwia mu efektywną regenerację, ale także chroni przed nadwagą i otyłością w kolejnych latach życia. Niedosypianie zaburza gospodarkę hormonalną: zwiększa poziom kortyzolu (hormonu stresu), a zmniejsza poziom melatoniny. Dłuższy brak snu u dziecka może również prowadzić do problemów z utrzymaniem dobrego poziomu cukru we krwi, a także chorób serca czy nadciśnienia.

Efektywny wypoczynek.

Aby mózg naszego dziecka rozwijał się jak należy, powinniśmy umożliwić mu efektywny wypoczynek. W tym celu bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego materaca, dopasowanego do kształtu dziecka. Zbyt twardy materac wpłynie negatywnie na kręgosłup malca, za miękki nie zapewni mu dobrego podparcia. Jaki więc wybrać? Materac rekomendowany dla dzieci to średnio-twardy. Jeżeli położymy na nim maluszka, powinien delikatnie ugiąć się pod jego ciężarem (nie może się zapadać). Po wybraniu odpowiedniego łóżka, pora na sen. Nasze dziecko powinno spać tyle, ile potrzebuje. Noworodki spędzają na śnie około 18 godzin, dzieci 1–4-miesięczne: 16 godzin, natomiast starsze: od 15 do 12 godzin. W efektywnym wypoczynku pomogą dziecku regularne drzemki i codzienny rytuał wieczornego zasypiania. Dzięki niemu dziecko poczuje się bezpieczne, ponieważ skojarzy poprzedzające sen czynności. Wieczorny rytuał powinien się składać z ciepłej kąpieli, wyciszenia malucha przy kołysance bądź czytaniu bajki, przytulaniu i układaniu do snu. Atmosfera spokoju i bliskości pomoże maluszkowi szybko zasnąć i spokojnie zregenerować siły na kolejny dzień.

Maja Majewska
Artykuł został przygotowany przez firmę Comforteo specjalizującej się w produkcji materacy.

Dodaj komentarz