Dlaczego regularne wizyty u dentysty są tak ważne?


Dlaczego regularne wizyty u dentysty są tak ważne?
Jeśli wierzyć dostępnym danym statystycznym, stan uzębienia Polaków znajduje się w sytuacji naprawdę katastrofalnej. Dostępne dane pokazują, że próchnica występuje aż ponad 90 procent dorosłych członków naszego społeczeństwa.

Jeśli wierzyć dostępnym danym statystycznym, stan uzębienia Polaków znajduje się w sytuacji naprawdę katastrofalnej. Dostępne dane pokazują, że próchnica występuje aż ponad 90 procent dorosłych członków naszego społeczeństwa. Jednocześnie, na chorobę próchniczą więcej, niż jednego zęba cierpi ponad 80 procent Polaków w wieku dorosłym.

Do tego z każdym rokiem coraz więcej jest przypadków zaawansowanej choroby próchniczej wśród osób młodych, to jest osób, które nie przekroczyły 25 roku życia. Według aktualnych szacunków próchnica występuje aż u 70 procent osób w tym wieku. Oprócz tego należy dodać coraz częstsze diagnozowanie choroby próchniczej u osób bardzo młodych, w tym również u zaledwie kilkuletnich dzieci.

Przyczyny

Specjaliści zgodnie podkreślają, że opisywany stan rzeczy ma co najmniej kilka najbardziej istotnych przyczyn. Przede wszystkim trzeba więc tutaj powiedzieć o wciąż utrudnionym dostępie do codziennej opieki stomatologicznej: kolejki do lekarzy stomatologów są długie, zaś spora liczba zabiegów nadal nie podlega refundacji (refundowane nie są na przykład zabiegi należące do niezwyklej istotnej dziedziny stomatologii, jaką jest periodontologia). Kolejna z istotnych przyczyn to po prostu brak wiedzy na temat podstawowych zasad dbania o zęby a także zasad profilaktyki oraz wczesnego wykrywania stanów chorobowych zarówno jeżeli chodzi o samo uzębienie, jak i całą jamę ustną.

Według dość popularnego w naszym kraju przekonania, lekarz dentysta to taki odpowiednik strażaka, czyli specjalista, do którego zgłaszamy się dopiero w przypadku prawdziwego “pożaru”, czyli w naprawdę poważnej sytuacji. Tymczasem regularne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa to nie tylko konieczny element profilaktyki chorób próchnicznych oraz chorób przyzębia, ale także integralny, nieodłączny element profilaktyki oraz wczesnego wykrywania coraz częstszych ostatnimi czasy chorób nowotworowych jamy ustnej i gardła.

Konsekwencje

Do konsekwencji zbyt rzadkiego odwiedzania gabinetów stomatologicznych należy zaliczyć niestety przede wszystkim wciąż rosnącą liczbę nowotworów jamy ustnej wykrywanych dopiero w bardzo zaawansowanych stadiach rozwoju. Wbrew dość powszechnemu mniemaniu, stomatologia nie odpowiada bowiem tylko i wyłącznie za leczenie prozaicznych problemów z zębami: integralnym elementem zakresu kompetencji lekarza stomatologa jest wykrywanie zmian nowotworowych lub przednowotworowych, występujących na przestrzeni jamy ustnej oraz części gardła.

Drugą z konsekwencji zbyt rzadkich wizyt kontrolnych w gabinecie lub klinice stomatologicznej są rzecz jasna zaawansowane postacie choroby próchniczej zębów. Warto jednak przy tym pamiętać, że ze względu na swoje możliwe konsekwencje próchnica nie powinna być traktowana tylko i wyłącznie jako problem dotyczący jedynie jamy ustnej, lecz także jako potencjalna choroba o charakterze ogólnoustrojowym. Do możliwych konsekwencji zaawansowanej próchnicy należą bowiem takie problemy zdrowotne, jak między innymi stany zapalne żołądka, zapalenie kłebuszków nerwowych a nawet zapalenia osierdzia.

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany we współpracy z Centrum Medycznym sowiawola.pl specjalizującym się w stomatologii.

Dodaj komentarz