Dobieranie tabletek hormonalnych


Antykoncepcja

Dlaczego lekarze przepisują je bez wykonania kompletu badań?
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianym ciążom, nic więc dziwnego, że popularność doustnych środków antykoncepcyjnych stale rośnie. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie środki są dobre dla każdej kobiety. Przed wybraniem odpowiedniego preparatu należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, co pomoże uchronić przed skutkami ubocznymi niefrasobliwego stosowania antykoncepcji.

Skuteczność tabletek

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest potwierdzona specjalnym wskaźnikiem stworzonym już w 1923 roku zwanym wskaźnikiem Pearla. Informuje on, do ilu niechcianych ciąż dojdzie w przypadku, kiedy sto par będzie przez rok uprawiać seks, stosując daną metodę. W przypadku antykoncepcji hormonalnej wskaźnik ten zawiera się w przedziale od 0,2 do 0,5, podczas gdy seks bez zabezpieczenia posiada wskaźnik bliski 100 (źródło: http://ampw.pl/o-antykoncepcji/metody-antykoncepcji).

Jak działają pigułki?

Pigułki hormonalne mają wielopłaszczyznowe działanie. Niektóre z nich wpływają na aktywność hormonalną przysadki mózgowej, przez co opóźnia się dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego, a co skutkuje zaburzeniami jajeczkowania. Poza tym zmniejsza się także reaktywność jajników. Po zastosowaniu pigułek dochodzi również do zmniejszenia wydzielania estrogenów i progesteronu, co pośrednio wpływa na uniemożliwienie stworzenia odpowiednich do implantacji komórki jajowej warunków. Skutkiem antykoncepcji hormonalnej jest poza tym zagęszczenie śluzu szyjkowego oraz wzmożone ruchy mięśniówki jajowodów, co utrudnia plemnikom poruszanie się i dotarcie do komórki jajowej.

Czy należy wykonać badania?

Różnorodność dostępnych na rynku tabletek antykoncepcji hormonalnej jest tak duża, że przed wybraniem odpowiedniego środka należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem i wykonać niezbędne badania. Do obowiązków lekarza należy przede wszystkim zebranie kompleksowego wywiadu obejmującego na przykład historię chorób w rodzinie, przede wszystkim schorzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym. Poza tym przed wypisaniem recepty specjalista powinien również wykonać badania laboratoryjne: morfologię krwi, próby wątrobowe i parametry krzepnięcia, a także badania ginekologiczne: USG narządów rodnych, USG piersi i cytologię. Niestety w większości przypadków jednak specjaliści odchodzą od wykonywania tych badań, przepisując preparat w oparciu o statystyki pacjentek. Dobór pigułek antykoncepcyjnych następuje więc metodą prób i błędów, co może wpłynąć na zdrowie pacjentki – dlatego dla bezpieczeństwa należy udać się do gabinetu cieszącego się dobrą opinią oraz posiadającego szeroki wachlarz usług, który można znaleźć na przykład na stronie www.gabinetginekologicznybialystok.pl.

Dodaj komentarz