Dobroczynny wpływ kwiatów doniczkowych na nasze zdrowie i samopoczucie


Dobroczynny wpływ kwiatów doniczkowych na nasze zdrowie i samopoczucie
Mogłoby się wydawać, że pełnią one funkcję wyłącznie estetyczną. Że stanowią dodatek do konkretnej aranżacji wnętrza. Wreszcie, że są w domu, bo ktoś po prostu je lubi. Doniczkowe kwiaty i rośliny – tak naprawdę mają znacznie więcej zalet i naprawdę warto zdecydować się na to, by wykorzystać je w swoich czterech kątach. Poza estetyką, która owszem – jest istotna, mamy też do czynienia z niezwykle dobroczynnym wpływem tych kwiatów na aurę, nasze samopoczucie oraz zdrowie. Warto postawić na doniczkowe rośliny, bez dwóch zdań.

Sposób na poprawę nastroju?

Jeśli w swojej przestrzeni otaczamy się roślinami, z automatu zapewniamy sobie jedno. Będziemy spokojniejsi i bardziej zrelaksowani. Zawsze kwiaty są bardzo kojące, więc im ich więcej tym lepiej. Chyba, że ktoś nie jest aż tak przesadnie entuzjastycznie nastawiony do roślin w czterech kątach. Weźmy pod uwagę, że poza tym, że będą cieszyć nasze oczy, mają one jeszcze wiele innych funkcji. A poprawa nastroju wynika między innymi stąd, że doniczkowe kwiaty i inne rośliny wpływają bardzo istotnie na jakość powietrza w konkretnym pomieszczeniu. Poza tym, rozmaite wydzielane substancje oraz generowane promieniowanie powodują, że nasz organizm funkcjonuje w lepszy sposób na różnych płaszczyznach.

Szerzej o wpływie roślin doniczkowych na powietrze

Przede wszystkim weźmy pod uwagę to, że obecność roślin, które są regularnie nawadniane, zwiększa wilgotność powietrza. Gdy już oddadzą energię, woda zaś wyparuje liśćmi, dochodzi do poprawy – i to znaczącej – jakości powietrza. To takie naturalne nawilżacze powietrza, w pełni zdrowe i bezpieczne. Przekłada się to na fakt, że mamy silniej ujemnie zjonizowane powietrze. A jony ujemne należą do korzystniejszych niż dodatnie.

Tlen z roślin

Tam gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą ludzi, analogicznie mamy do czynienia też z większym stężeniem dwutlenku węgla. Na przykład w warunkach biurowych, innych przestrzeniach, gdzie przebywa ze sobą przez dłuższy czas większa grupa ludzi, warto postawić na przykład na uprawę skrzydłokwiatu. Biorąc pod uwagę proces fotosyntezy, który zostaje zatrzymany przy braku światła, a więc w nocy nie przebiega, trzeba unikać roślin w swojej sypialni. Choć jest wyjątek – aloes – on wydziela tlen właśnie w ciągu nocy.

Usuwanie szkodliwych substancji

Rośliny i niektóre kwiaty mają zdolność eliminowania i rozkładania różnego rodzaju szkodliwych substancji, które możemy znaleźć w powietrzu. Dzięki temu, mamy do czynienia z sytuacją, w której można śmiało mówić o dostarczaniu bezpiecznego powietrza. Szczególnie działa to w warunkach biurowych, gdzie aktywność różnego rodzaju urządzeń elektrycznych i elektronicznych, mamy do czynienia ze wzmożoną produkcją różnych szkodliwych związków.

Zdecydowanie warto otaczać się kwiatami oraz innymi roślinami doniczkowymi. Warto spojrzeć na nie nie przez pryzmat wyłącznie wyglądu i natury estetycznej. To naprawdę zielone akumulatory, które pobudzają nas do działania. A dodatkowo filtry, które rzeczywiście w sposób istotny chronią nas przed wpływem różnego rodzaju szkodliwych substancji z powietrza i otoczenia. Naturalna filtracja jest więc dla nas bardzo korzystna. Dlatego tym bardziej, koniecznie dbajmy o to, by otaczać się dobrymi roślinami.

Współpraca – flowersatelier.com.

Dodaj komentarz