Domowe i kosmetyczne sposoby pielęgnacji włosów wysokoporowatych


sposoby pielęgnacji włosów wysokoporowatych
Można bez końca wymieniać defekty i problemy, które mogą doskwierać włosom – przetłuszczają się, są zbyt suche, matowe, bez koloru… Różnorodność dolegliwości włosów wpływa na odmienność pielęgnacji, jakiej należy się podjąć. Ważne jest także, by dobrze ocenić minusy włosów, co nie zawsze jest takie proste. Dlatego też w artykule omawiamy jak rozpoznać włosy wysokoporowate, które często mylone są z suchymi i ogólnie zniszczonymi. Zobacz również jak o nie dbać!

Co oznacza, że włos jest wysokoporowaty?

Porowatość włosa to bardzo ogólne określenie kondycji zdrowotnej pojedynczego pasma. Głównym wyznacznikiem jest jego stan wewnętrzny i zewnętrzny. Cechy porowatości są niezwykle zróżnicowane, co również wpływa na rodzaj pielęgnacji włosów. Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości.

  • Włosy niskoporowate – określane mianem najzdrowszych, co również widać na zewnątrz – wynika to ze ściśle ułożonych łusek, co sprawia, że są one gładkie. Z drugiej strony jednak takie ulokowanie łusek sprawia, że trudno jest zamoczyć włos, a później go osuszyć. Włosy z niską porowatością przysparzają również nieco problemów w stylizacji i farbowaniu, ponieważ łuski nie pozwalają na dostanie się farby do wewnątrz
  • Włosy średnioporowate stanowią połączenie cech nisko- i wysokoporowatych. Ten typ porowatości najczęściej wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji, która zdrowe włosy doprowadziła do zniszczenia.
  • Włosy wysokoporowate stanowią przeciwieństwo niskoporowatych. Ich łuski są rozstawione bardzo luźno, co sprawia, że wszystkie substancje (dobre oraz szkodzące) dostają się bez problemu do wnętrza struktur włosa. Wpływa to na ich osłabienie i dodatkowe zniszczenie.

Cechy wysokiej porowatości – wady i zalety włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate lub niskoporowate bardzo łatwo jest rozdzielić. Ich cechy są odmienne i wyraźnie się od siebie różnią. O wiele trudniej rozpoznać średnią porowatość. Zatem, wysokoporowate włosy to takie, które bardzo łatwo jest zamoczyć i osuszyć, określane są mianem gąbki, ponieważ tak się właśnie zachowują. Poprzez szeroko rozstawione łuski takie włosy szybko pochłaniają barwniki zawarte w farbie, zatem podczas koloryzacji unikaj długiego trzymania jej na włosach. Pamiętaj też, że wnika ona w głębokie struktury pasm, przez co kolor będzie intensywny i długotrwały. Włosy wysokoporowate wyglądają na suche i zniszczone oraz mają skłonności do puszenia się. Zdecydowaną ich zaletą jest niezwykła łatwość w stylizacji!

Sposoby na włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate dzięki luźnemu rozłożeniu łusek pobierają szybko i w znacznej ilości substancje, z jakimi mają styczność. Z jednej strony jest to wada, ponieważ negatywne czynniki w znacznej mierze oddziałują na włosy, z drugiej jednak ogromna zaleta, gdyż aplikowane substancje odżywcze łatwiej się wchłaniają w strukturę włosa. W pielęgnacji wysokoporowatych włosów uwzględnij:

  • olejowanie włosów na całej długości – oliwa z oliwek albo olej lniany utworzą na powierzchni pasma barierę ochronną, zapobiegając nadmiernej utracie wody; dzięki temu włos nie będzie suchy, ale nawilżony;
  • pielęgnuj rozdwojone końcówki (bo takie są u włosów wysokoporowatych), np. olejkiem arganowym;
  • używaj szamponów, które mają skład ograniczony do niezbędnych substancji, sprawdzą się tutaj zwyczajne szampony dla dzieci;
  • unikaj gorącego podmuchu powietrza oraz gorącej wody – susząc włosy, rób to chłodnym nawiewem, a do ich płukania wybieraj chłodną wodę;
  • zadbaj o to, aby podcinać rozdwojone końcówki i pilnuj, aby robić to regularnie.

Seria produktów do pielęgnacji włosów L’Oreal Paris zawiera różnorodne kosmetyki, które pomogą Ci zadbać o włosy w każdym stanie. Na stronie marki znajdziesz także kosmetyki do pielęgnacji i makijażu cery!

Facebook Comments