Domowe sposoby na hemoroidy


Domowe sposoby na hemoroidy
Symptomy takie jak niewielkie uszkodzenia śluzówki, pieczenie, świąd w okolicy odbytu, wilgoć, która jest wynikiem sączenia się wydzieliny oraz ból w trakcie defekacji oznaczają rozwój choroby hemoroidalnej. Jest to schorzenie, z którym wiąże się duży dyskomfort dla chorego, dlatego nie należy bagatelizować jego pierwszych objawów.

Czym są hemoroidy

To żylaki odbytu, które zamykają jego kanał. Są one ukrwione odgałęzieniami tętnicy odbytniczej. W momencie gdy ulegają powiększeniu, wywołują dyskomfort u chorego. Kiedy zaś zaczynają wystawać z odbytu, schorzenia przekształca się w fazę wypadających guzków krwawniczych, powodujących bolesność oraz krwawienie.

Jakie domowe sposoby wybrać?

Choroba hemoroidalna uznawana jest za bardzo wstydliwą dolegliwość. Warto więc poznać domowe sposoby jej leczenia. Gdy jednak, pomimo zastosowania pewnych czynności zapobiegawczych, objawy nasilają się, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Najlepsze efekty przynosi kuracja, która jest połączeniem fachowej wiedzy specjalisty z domowymi sposobami, które, zwłaszcza w początkowej fazie choroby, są w stanie przynieść dużą ulgę.

Dobrym domowym sposobem są wszelkiego rodzaju nasiadówki. Nie mogą one trwać jednak dłużej niż 10-15 minut. Do wanny z letnią wodą należy dodać wywar z kory dębu oraz rumianku, a następnie wejść do środka i usiąść z podkurczonymi nogami. Można również przygotować alternatywną kąpiel, składającą się z mieszanki ziołowej. Do 2 litrów zimnej wody należy dodać po łyżce szałwii, kory kasztanowca oraz ziele rdestu, a następnie gotować przez 10 minut na wolnym ogniu. Przecedzony napar wlać do wanny. Nasiadówki wspomagają krążenie oraz usprawniają odpływ krwi nagromadzonej w rozszerzonych żyłach w ten sposób zmniejszając obrzęk. Dodatkowo przeciwdziałają zaparciom i rozluźniają ciało. Po zabiegu należy delikatnie, ale dokładnie osuszyć okolice intymne.

Hemoroidy zwalczać można także poprzez zażywanie ciepłych kąpieli z dodatkiem kilku kropel oleju z jagód jałowca, rozmarynu, cytryny bądź lawendy. Mają one właściwości przeciwzapalne oraz uspokajające. Doskonale łagodzą ból i są bezpieczne również dla kobiet w ciąży, które często borykają się z tym schorzeniem.

Duże znaczenie mają również wszelkiego rodzaju okłady. W chusteczkę, watę lub woreczek należy zawinąć kostkę lodu i przykładać do odbytu przez kilka minut. Taka czynność złagodzi ból. Pomocny w tym względzie będzie też tampon nasączony sokiem z ugotowanej cebuli i 2 kroplami oliwy, który przykłada się do bolącego miejsca. Dobrym rozwiązaniem okazać może się również wilgotna torebka herbaty. Działa ona bowiem przeciwzapalnie.

Ulgę przynieść mogą ciepłe kompresy przygotowane z rozgotowanej cebuli oraz regularne przecieranie okolic odbytu gazikiem nasączonym ziołowym wywarem z kory dębu oraz oczaru wirginijskiego. Ma on bowiem właściwości bakteriobójcze, wysuszające oraz obkurczające naczynia krwionośne. Kiedy cierpimy na hemoroidy, znaczenie ma także wypijanie dużej ilości płynów, zwłaszcza ziołowych herbat, które można przygotować samodzielnie, z takich składników jak piołun, pokrzywa, podbiał, skrzyp czy też czarny bez.

Autor artykułu
Artykuł powstał przy współpracy z magazynem medicineMAG portalem medyczny z artykułami i radami na temat medycyny i zdrowia.

Dodaj komentarz