Domy seniora – opieka na najwyższym poziomie


Senior

Zwykle domy spokojnej starości nie kojarzą się nam zbyt dobrze. Wielu nawet uważa, że oddanie bliskiej osoby do tego rodzaju placówki jest najgorszym posunięciem. Teraz jednak, gdy powstają nowoczesne domy seniorów, sprawa naprawdę prezentuje się zgoła inaczej.

Teraz w Polsce działają nie tylko państwowe domy pomocy społecznej przyjmujące seniorów. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również placówki prywatne. To one mogą zapewnić znacznie lepszą opiekę i w analogicznych cenach. W efekcie dom seniora wcale nie jest aż tak złym wyborem i w wielu przypadkach staje się doskonałą alternatywą dla opieki samodzielnej.

Komfortowe pokoje i bogate menu

Nowoczesne domy spokojnej starości oferują swoim pensjonariuszom wsparcie na najwyższym poziomie. Czekają na nich komfortowo i bezpiecznie urządzone pokoje, w lepszych domach także jednoosobowe i dwuosobowe z własnymi łazienkami przystosowanymi również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynki adaptowane są tak, by poruszanie się po nich nie sprawiało trudności – posiadają windy, szerokie drzwi, podjazdy. Również na uwagę zasługują bogate menu w stołówkach – można także samodzielnie wybrać rodzaj wyżywienia zależnie od gustu i potrzeb zdrowotnych, w tym po konsultacji z dietetykiem.

Dostęp do profesjonalnej opieki lekarskiej i rehabilitacji

Atutem domów opieki jest również stały dostęp do obsługi pielęgniarskiej – często przez 24 godziny na dobę. W dobrych placówkach pensjonariusze mogą też na miejscu korzystać z oferty rehabilitacji oraz z konsultacji lekarskich – bez konieczności dojeżdżania do ośrodków zdrowia.

Atrakcje dla każdego seniora

Oprócz profesjonalnej opieki na seniorów czeka również wiele innych udogodnień – są to między innymi wycieczki, kółka zainteresowań, dostęp do gier różnego rodzaju, zajęcia aktywizujące. Oczywiście, pensjonariusze mogą również zawierać wiele nowych znajomości z osobami w podobnym do swojego wieku. Nie trzeba obawiać się, że na seniora czekają tylko nudne dni spędzone przed telewizorem.

Ile to kosztuje?

Miesięczny koszt pobytu w prywatnym domu spokojnej starości to wydatek rzędu 3 tys. złotych. W tej cenie zawarte jest już wszystko, co potrzebne do komfortowego wypoczynku, dostępu do fachowej obsługi lekarsko-pielęgniarskiej, także wyżywienie, konsultacje różnego rodzaju, zajęcia aktywizujące i grupowe. Za zajęcia rehabilitacyjne trzeba w większości przypadków zapłacić osobno – to wydatek od 500 do ponad 1000 zł zależnie od wybranego programu.

Domy spokojnej starości wcale nie są obecnie złym rozwiązaniem. Te działające obecnie mogą zapewnić seniorom obsługę naprawdę na wysokim poziomie i to w cenie analogicznej do tych w państwowych DPS-ach.

Dodaj komentarz