Dowiedz się, czym jest osteoporoza i uchroń się przed chorobą


Dowiedz się, czym jest osteoporoza i uchroń się przed chorobą
Osteoporoza jest jedną z najczęściej występujących chorób we współczesnym świecie, które niosą ze sobą liczne poważne konsekwencje. Z tym schorzeniem wiąże się bowiem ryzyko trwałego kalectwa oraz wysoka przedwczesna śmiertelność związana z powikłaniami. Koniecznie sprawdź, czy znajdujesz się w grupie ryzyka oraz dowiedz się, jak uchronić się przed tą chorobą.

Osteoporoza jest przede wszystkim problemem kobiet. Choroba atakuje głównie przekwitające panie, choć zdarza się, że cierpią na nią osoby młode i mężczyźni. Mimo że osteoporoza w menopauzie pojawia się nadzwyczaj często, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z ryzyka i konsekwencji, jakie niesie ze sobą cichy złodziej kości. Świadczą o tym badania specjalistów pracujących dla portalu www.zdrowebaby.pl. Dr n. med. Maria Rell-Bakalarska twierdzi, że wiele pań nie wie, czym jest osteoporoza, a aż 65% Polek nie jest świadoma tego, iż w większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo. Właśnie dlatego niezbędne jest przeprowadzanie programów edukacyjnych takich jak Profilaktyka osteoporozy i prowadzenie licznych warsztatów mających na celu uświadamianie kobiet, co dzieje się z ich kośćmi na przestrzeni lat. A czy ty wiesz, czym jest osteoporoza?

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza, nazywana również cichym złodziejem kości, jest rodzajem choroby metabolicznej kości. Jej cechą charakterystyczną jest zmniejszenie mineralnej gęstości kośćca oraz upośledzenie mikroarchitektury tkanki kostnej. Konsekwencją takich zmian jest zwiększenie łamliwości kości oraz podatność na złamania niskoenergetyczne. Osteoporozę można podzielić na dwa rodzaje: pierwotną i wtórną. Pierwszy typ schorzenia jest spowodowany nieprawidłowo zbilansowaną dietą, w której brakuje składników bogatych w wapń oraz witaminę K2. Powodem zmian kostnych w typie pierwotnym jest także niedobór witaminy D3. Ponadto do choroby przyczynia się nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, mała aktywność fizyczna oraz niewystarczająca ekspozycja na słońce w okresie letnim (niedobór witaminy D3). Z kolei do czynników wywołujących osteoporozę wtórną należą choroby takie jak nadczynność przytarczyc, nadczynność tarczycy, schorzenia reumatologiczne, nowotwory oraz zażywanie leków wywołujących utratę tkanki kostnej (m.in. lekarstwa onkologiczne, glikokortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe i inne). Czytaj więcej na temat tego, czym jest osteoporoza na stronie Calperos (http://calperos.pl/o-osteoporozie).

Objawy schorzenia

Osteoporoza jest nazywana cichym złodziejem kości, ponieważ przez lata może przebiegać bezobjawowo. Część uszkodzeń charakterze osteoporotycznym może być zidentyfikowana nawet po upływie dziesięcioleci od wystąpienia zmiany. Najczęściej pierwsze objawy są dostrzegalne dopiero, gdy dochodzi do bolesnego złamania, np. złamania kręgów. Warto jednak dodać, że nierzadko pojawiają się liczne złamania niskoenergetyczne, czyli takie, które pojawiły się w nietypowej sytuacji. Do tego typu uszkodzeń może dojść, np. w wyniku upadku z wysokości własnego ciała, uderzenia się lub kopnięcia. Zdarza się także, że przez lata występują złamania kompresyjnych trzonów kręgowych powodujące obniżenie wzrostu oraz garbienie się (tzw. wdowi garb). Wszystko to pozwala jednak na zdiagnozowanie osteoporozy dopiero w stadium zaawansowanym, dlatego należy dbać o profilaktykę i badać się regularnie.

Grupa ryzyka

Według statystyk osteoporoza jest problemem ponad 200 mln kobiet na całym świecie, z czego aż 20-25% z nich doznało lub dozna złamania kości. Cichy złodziej kości jest najbardziej niebezpieczny dla pań po 65. roku życia. Rosnąca liczba osób cierpiących na to schorzenie jest związana z wydłużeniem życia oraz tym, jak obecnie żyjemy. Osteoporoza jest wywołana jednak nie tylko wiekiem. Do ryzyka jej rozwoju można bowiem zaliczyć czynniki takie jak:

 • płeć żeńska,
 • rasa kaukaska i azjatycka,
 • historia osteoporozy w rodzinie,
 • palenie tytoniu,
 • małogabarytowa budowa ciała,
 • nadużywanie alkoholu,
 • picie dużych ilości kawy,
 • mała aktywność fizyczna,
 • dieta uboga w wapń,
 • niewłaściwie zbilansowany jadłospis,
 • słaby ogólny stan zdrowia,
 • zaburzenia wchłaniania pokarmu,
 • obniżony poziom estrogenu (np. podczas menopauzy),
 • chemioterapia,
 • przewlekłe choroby (np. reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie wątroby typu C, zakażenie wątroby),
 • nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc,
 • niedobór witaminy D.

Lista przyczyn występowania osteoporozy jest długa, dlatego warto zadbać o uregulowanie trybu życia i zbilansowanie diety. Te dwa czynniki w połączeniu z regularnymi badaniami pod kątem ryzyka pojawienia się choroby mogą pomóc jej zapobiec.

Profilaktyka osteoporozy

Dotychczas nie stworzenie kompleksowego i w pełni skutecznego planu leczenia osteoporozy, dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Wśród czynników zmniejszających ryzyko tej choroby jest zaprzestanie palenia papierosów, zmiana stylu życia, ograniczenie spożywania alkoholu, aktywność fizyczna oraz dieta bogata w witaminy i minerały ze szczególnym uwzględnieniem wapnia, witaminy K2 i witaminy C. Konieczne jest również dbanie o ekspozycje na światło słoneczne latem (produkcja witaminy D3) oraz wspomaganie się preparatami z witaminą D3 w pozostałych porach roku. Dobrym pomysłem na uniknięcie osteoporozy w menopauzie jest suplementacja preparatów takich jak Calperos (dowiedz się więcej na temat produktu Calperos duo  http://calperos.pl/calperos-duo-suplement-diety). W przypadku pojawienia się choroby konieczne jest podjęcie leczenia zaproponowanego przez lekarza.

Osteoporoza, nazywana także cichym złodziejem kości, to choroba o dużym znaczeniu nie tylko zdrowotnym, ale także społecznym i ekonomicznym. Coraz większa zachorowalność i śmiertelność z jej powodu przyczynia się bowiem do zwiększenia kosztów medycznych na całym świecie. Niestety dotychczas nie wynaleziono skutecznego leku na to schorzenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka (czytaj o profilaktyce osteoporozy na stronie Calperos  http://calperos.pl). Nie należy też zapominać, że choroba przez większość czasu przebiega bezobjawowo, dlatego warto niezwłocznie zadbać o siebie, by pokrzyżować plany cichemu złodziejowi kości już dziś.

Źródła:

 • http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja3_nr78_2007.pdf
 • http://www.ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/viewFile/3523/pdf
 • http://osteoporoza.med.pl/osteoporoza/

Dodaj komentarz