Dziecko nie chce się ubierać – jak sobie z tym poradzić?


Dziecko nie chce się ubierać – jak sobie z tym poradzić?
Wielu z nas wielką przyjemność sprawia kupowanie nowych ubranek dla dziecka, co jednak gdy nasze dziecko zgłosi sprzeciw i zbuntuje się przeciwko zaproponowanemu przez nas strojowi, a może w ogóle odmówi ubierania się?

Pierwsze kłopoty z ubieraniem

Pierwsze trudności z ubieraniem mogą pojawić się już w wieku 18 miesięcy, dzieci w tym wieku niezbyt lubią być przewijane, tłumaczenie konieczności przewijania nie zawsze odnosi sukces. Aby ułatwić ten proces możemy przewijać dziecko na stojąco, nie przebierajmy go również w czasie zabawy bo będzie wykazywało większy opór. Małe dziecko warto ubierać w stroje złożone z dwóch części. Jeśli zauważamy, że nasz maluch zgłasza sprzeciw podczas ubierania, sprawdźmy, czy ubranie, które na niego zakładamy nie jest zbyt ciasne lub nie jest wykonane ze sztywnego materiału. Niewygodne mogą być również grube szwy albo ostre metki. Wybierajmy więc ubrania z bawełny, które są miłe w dotyku i wygodne.

Sposób na dwulatka

Warto dać dziecku możliwość wyboru, przez co poczuje się odpowiedzialne. Jeśli jednak nasze dziecko nie chce się ubierać w ciepłe stroje jesienią, to warto schować cienkie ubrania, przez co wybór będzie ograniczony. Również podczas dokonywania zakupów warto zapytać dziecko o zdanie. Jeśli nasze dziecko protestuje przeciwko założeniu pewnych ubrań lub wolałoby założyć coś innego, warto zastanowić się nad tym, czy możemy mu ustąpić. Dziecko nie chce się ubierać nie bez powodu.

Może dobrym pomysłem okaże się wspólne przygotowanie garderoby na kolejny dzień. W ten sposób dziecko będzie miało sposobność wybrać swoje propozycje co zwiększy prawdopodobieństwo, że będzie chciało się ubrać. Warto jednak ograniczyć wybór dziecka, tak by było mu łatwiej, a tym samym sposobem nieco mu zasugerujemy, co powinno ubrać. Jeśli nasze dziecko ma ulubione kolory warto zakupić mu kilka sztuk ubrań w tym kolorze. Pozwoli to uniknąć kłótni, gdy dziecko po raz kolejny chce ubrać to samo. A co za tym idzie zyskamy nieco czasu, zwłaszcza rano.

Wychowywanie na partnerskich zasadach

Nie da się ukryć, że powyższe sugestie mają ścisły związek z wizją wychowywania dziecka na bliskich czy wręcz partnerskich zasadach. Wielu rodziców podchodzi do sprawy bardziej apodyktycznie i po prostu zmusza maluchy do ubierania się w to, co chcą dorośli. Czy jednak wariant przemocowy jest najlepszym rozwiązaniem? Subtelne i sprytne podejście jak te opisane powyżej niewątpliwie będzie rozsądniejsze, szczególnie na dłuższą metę, tak aby dziecko nie uczyniło sobie z kwestii ubierania pola systematycznej bitwy. Jeśli nie stoją za tym jakieś względy praktyczne, np. że dziecko musi ubrać coś konkretnego, aby było mu ciepło, można pozwolić maluchowi wybrać w czym chce chodzić. Plusem jest to, że poczuje, że liczymy się z jego zdaniem i mamy do niego szacunek – cała sztuka polega jednak na tym, aby nie nauczyć brzdąca stawiania zawsze na swoim – niech wie, że spełnienie jego życzenia zależy od rodzica, nigdy na odwrót.

Materiał powstał na bazie informacji przygotowanych przez portal www.raczkujemy.pl.

Dodaj komentarz