Emolient – co to jest i jak działa?


Emolient - co to jest i jak działa?
Podczas silnego wysuszenia skóry u dzieci wiele osób stosuje preparaty, które mają za zadanie ją odpowiednio natłuścić. Od lat używane są do tego oliwki, kremy i maści. Nierzadko problemy skórne spowodowane są alergią pokarmową powiązaną z czynnikami genetycznymi, zanieczyszczonym powietrzem oraz paleniem papierosów przez matki w czasie ciąży. Preparaty, które są używane przez rodziców to emolienty.

Emolient – czym tak właściwie jest?

Emolient to słowo wywodzące się z łaciny oznaczające w tłumaczeniu zmiękczenie lub natłuszczenie. Są to preparaty stosowane w przypadku wysuszenia skóry, które mają za zadanie ją nawilżyć i właśnie natłuszczać. Są one pozbawione dodatkowych składników, które powodować mogą wysypki i alergie. Emolienty nie powinny zawierać również barwników i substancji konserwujących. Wśród składników emolientów znajdziemy tłuszcze, kwasy tłuszczone, gliceryny, mocznik oraz węglowodory i inne składniki naturalne.

Alergia pokarmowa, a suchość skóry u dziecka

Dla wielu może wydawać się to niezrozumiałe, ale zaburzenia pokarmowe u dzieci nierzadko wiążą się właśnie z problemami naskórnymi. Wśród objawów obok biegunki z krwią, wymiotów i kolek jest wysypka na twarzy i łokciach, katar, natkany nos, kaszel, kichanie oraz szorstkość i swąd skóry. Może być to powiązane nie tylko z czynnikami genetycznymi i paleniem papierosów w ciąży, ale również z karmieniem z butelki, astmą oraz brakiem odporności lub jej zanikiem. Objawami alergii pokarmowej mogą być również nadmierne gazy, ulewanie u dzieci, bóle głowy, bóle brzucha, nietolerancja na laktozę czy gluten oraz ból języka i gardła.

Kiedy stosować emolienty?

Emolienty powinny być używane u osób, które posiadają wyjątkowo wrażliwą i cienką skórę bez naturalnej bariery ochronnej broniącą ją przed barwnikami i substancjami konserwującymi. Na rynku dostępnych jest wiele emolientów, takich jak maści, lotiony i oliwki, które są szczególnie polecane do stosowania u najmłodszych, na przykład produkty od firmy Latopic

Emolienty nie tylko dla dzieci

Okazuje się, że zaburzenia pokarmowe i alergie dotyczą nie tylko najmłodszych, ale również dorosłych. Aż 3% całej populacji boryka się z problemami, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu kojarzone były tylko z dziećmi. Takie osoby również powinny stosować emolienty, aby prawidłowo nawilżyć skórę. Produkty te są również szczególnie polecane dla pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS), które charakteryzuje się szczególną delikatnością skóry (sucha, cienka, nieelastyczna).


Dodaj komentarz

Komentarz do “Emolient – co to jest i jak działa?