Fakty i mity o pielęgnacji, czyli jak czyścić uszy niemowlakowi


Fakty i mity o pielęgnacji, czyli jak czyścić uszy niemowlakowi
Jednym z największych zmartwień młodych rodziców jest utrzymanie prawidłowej higieny u niemowlaka. Dotyczy to zwłaszcza uszu, które są niezwykle delikatne, a ich niewłaściwe czyszczenie może odbić się na zdrowym rozwoju dziecka. Jakie są najczęściej powielane mity dotyczące higieny uszu? Pora je obalić!

Codziennie albo wcale

Z jaką częstotliwością powinniśmy przeprowadzać czyszczenie uszu u niemowlaka? Na ten temat znajdziemy skrajnie różne opinie – jedni twierdzą, że można to robić codziennie, inni, że nawet raz na kilka tygodni. Zarówno pierwsze, jak i drugie stwierdzenie to mity. Zbyt częste czyszczenie poskutkuje nadprodukcją woskowiny lub przesuszeniem kanalika słuchowego, natomiast brak higieny może doprowadzić do powstania stanu zapalnego.

Jak często w takim razie czyścić uszy? Najlepiej taki zabieg przeprowadzać dwa razy w tygodniu. Zbierająca się woskowina zdąży nawilżyć przewód słuchowy, a wszystkie zanieczyszczenia i bakterie będą regularnie usuwane. Natomiast jeśli mamy do czynienia z zatkanym przewodem słuchowym, powinniśmy sięgnąć po specjalne preparaty rozpuszczające woskowinę. Stosowanie ich przez kilka dni powinno przynieść ulgę dziecku.

Nadmiar woskowiny jest groźny

Nadmiar woskowiny jest groźny

Jak czyścić uszy niemowlakowi? Często powielanym błędem jest przeświadczenie, że należy dokładnie usunąć woskowinę z całego ucha. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy na temat higieny przewodu słuchowego. Zadaniem wydzieliny wewnątrz kanału słuchowego jest nawilżanie i ochrona przed bakteriami i mikroorganizmami. Wszystkie zanieczyszczenia są usuwane na zewnątrz ucha wraz z nadmiarem woskowiny. Dlatego czyszcząc uszy niemowlęcia, powinniśmy pozbywać się jedynie zanieczyszczeń znajdujących się w małżowinie usznej. Czyszcząc kanał słuchowy, możemy go łatwo podrażnić i uszkodzić.

Patyczki kosmetyczne a higiena uszu

Wiele z naszych codziennych nawyków mamy w zwyczaju przekładać także na życie naszych pociech. Część rodziców jest przekonanych, że jedynym sposobem na dokładne wyczyszczenie uszu niemowlęcia jest stosowanie patyczków kosmetycznych. To kardynalny błąd! W ten sposób możemy szybko uszkodzić skórę kanału słuchowego, co przyniesie dziecku wiele bólu. W miejsce skaleczenia może szybko wdać się infekcja. Czyszczenie uszu patyczkami kosmetycznymi może prowadzić także do poważniejszych uszkodzeń jak np. perforacji błony bębenkowej. Do regularnej higieny lepiej stosować preparaty rozpuszczające woskowinę.

Źródło: https://www.fonix.pl/higiena-uszu/jak-czyscic-uszy-niemowlakowi-wlasciwa-pielegnacja-i-jej-wplyw-na-zdrowie/

Dodaj komentarz