Fala uderzeniowa – wskazania i przebieg terapii


Fala uderzeniowa - wskazania i przebieg terapii
Fala uderzeniowa składa się ze słyszalnych fal dźwiękowych o wysokiej energii. Stosuje się ją w praktyce medyczne od lat 80 XX wieku. Zwiększa krążenie krwi w problematycznym miejscu i zakres ruchu. Stymuluje również metabolizm tkanek. Dzięki temu pozwala na stopniową regenerację uszkodzonych, zmęczonych tkanek, a tym samym sprzyja gojeniu. Zobacz, dlaczego warto zwrócić uwagę na ten rodzaj terapii.

Co nazywamy terapią falą uderzeniową?

To 5-10 minutowy zabieg niechirurgiczny, który najczęściej stosuje się w przypadku przewlekłego zapalenia powięzi podeszwowej, zapalenia ścięgna Achillesa, łokcia tenisisty, kontuzji barków i innych przewlekłych stanów zapalnych. Warto wspomnieć, że leczenie nie jest inwazyjne. Cechuje go też duża skuteczność. Nie ma długiego okresu rekonwalescencji.

Jak działają fale uderzeniowe?

W fali uderzeniowej nie ma nic mistycznego, ani tajemniczego. Wytwarzana jest przez elektromagnesy generujące sygnał przez wodę. Kieruje się go przez soczewkę do jednego punktu centralnego. Dzięki temu cała energia skoncentrowana jest na uszkodzonej tkance

prezentacja-radialna-fala-uderzeniowa

Źródło: http://fizjotechnologia.com/dziedziny-fizjoterapii/fala-uderzeniowa/eswt-fswt-rsw-awt.html

Warto również pamiętać, że fala uderzeniowa (wytwarzana przez aparaty z oferty https://sklep.astar.pl/20-aparaty-do-terapii-fala-uderzeniowa) ma pewne cechy fizyczne. Istnieje wysokie ciśnienie szczytowe (czasami ponad 100 Mpa). Jednak średnie ciśnienie fal uderzeniowych kształtuje się mniej więcej na poziomie 50 Mpa przy krótkim cyklu około 10 ns.  Wszystkie techniki wytwarzania fali uderzeniowej (elektrohydrauliczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne) są uzależnione od konwersji energii elektrycznej na energię mechaniczną.

Jak wygląda zabieg?

Podczas zabiegu stosowane są specjalne urządzenia. Leżysz wygodnie na miękkiej, wypełnionej wodą membranie maszyny. Dostaniesz znieczulenie miejscowe. Dzięki temu poczujesz się bardziej komfortowo. Specjalista korzysta z ultradźwięków, by zlokalizować i zdiagnozować problematyczny obszar. Podczas zabiegu usłyszysz powtarzające się odgłosy klikania.

Kiedy warto umówić się na taką terapię?

Wspomniana terapia może łagodzić zmiany patologiczne w mięśniach, ścięgnach, więzadłach i dyskach kręgosłupa. To bardzo skuteczna procedura leczenia bólu. Pozwala przywrócić prawidłowe funkcje przy minimalnych skutkach ubocznych.

Leczy następujące dolegliwości bólowe:

  • w obrębie miednicy,
  • szyi,
  • ramienia,
  • w klatce piersiowej,
  • łopatki,
  • punktu spustowego mięśni,
  • lumbago,
  • dolnej części pleców,
  • kości ogonowej.

Jeśli odczuwasz ból przynajmniej przez pół roku i próbowałeś różnych terapii zachowawczych bez rezultatów, koniecznie zwróć uwagę na falę uderzeniową. Wiele osób ma tendencję do odwlekania leczenia. To zupełnie naturalne. Musisz jednak pamiętać, że nie jest to dobry pomysł. Nieleczone zmiany zwyrodnieniowe mogą powodować dalsze uszkodzenia.

Czy fala uderzeniowa rzeczywiście mi pomoże?

Zapalenie ścięgna czasami ustępuje samoistnie. Niejednokrotnie wskazane są zabiegi fizjoterapeutyczne, leki przeciwzapalne lub zastrzyki z kortyzonu. Jeśli problem trwa krócej niż sześć miesięcy, określamy go ostrym zapaleniem ścięgien. Czasem może przekształcić się w przewlekły stan zapalny. Wtedy warto zapytać lekarza o terapię falą uderzeniową.

Dodaj komentarz