Fantastyczne place zabaw zgodne z ekologią


Fantastyczne place zabaw zgodne z ekologią
Odpowiednia wiedza ekologiczna może być przekazana dzieciom za pomocą zabawy. Oswojenie się ze środowiskiem naturalnym pozwala na nabranie dobrych nawyków i rozwój świadomości dzieci.

Wpływ aktywnej zabawy na rozwój dzieci

Zabawa jest nieodłącznym elementem dzieciństwa. Pozwala na ciągłą stymulację i rozwijanie różnych aspektów życia dziecka, jednocześnie wzmagając jego naturalną ciekawość świata oraz pomagając w zapewnieniu rozrywki. Jednak najważniejszą zaletą zabawy może być możliwość przedstawienia dziecku za jej pomocą wielu postaw i wartości społecznych, które odpowiednio zaakcentowane, pozwolą mu iść przez życie z właściwym podejściem do ekologii.

Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu naturalnej kreatywności dzieci oraz zaspokojeniu ich ciekawości, dotyczącej wielu dziedzin życia. Postrzeganie świata kształtuje się nie tylko przez słowa, dlatego najlepszym przygotowaniem dziecka do dorosłości bogatej we właściwe postawy i nawyki, jest pozwolenie mu na doraźne doświadczenie tego co najlepsze i najcenniejsze w środowisku naturalnym.

Właśnie dlatego na świecie powstają i będą powstawać place zabaw zgodne z zasadami ekologii. Wykorzystują one środowisko w jak najlepszych celach, jednocześnie posługując się metodami recyklingu do jak najmniej inwazyjnej i niekorzystnie wpływającej na naturę obecności wyposażenia. To również doskonałe miejsce na poprawę stanu zdrowia dziecka oraz podniesienie kondycji, ponieważ pozwala na nieskrępowaną oraz zmuszającą do ciągłego wykorzystywania energii, aktywną zabawę. W ten sposób radość wynikająca z ruchu na świeżym powietrzu łączy się z poznawaniem przyrody oraz wiedzy na temat jej działania i ochrony.

2

Nieszablonowy wygląd i edukacyjna zabawa

Klasyczne place zabaw, pomimo zapewniania dzieciom rozrywki i posiadania ogromu sprzętu takiego jak plastikowe i metalowe huśtawki, karuzele czy zjeżdżalnie, nie przynoszą żadnej wartości rozwojowej i szybko się nudzą. Ekologiczny plac zabaw nie opiera się na wykorzystaniu tradycyjnych i zużytych form, nadmiaru tworzyw sztucznych oraz pełnych zanieczyszczeń i śmieci piaskownic.

Zamiast tego, wyposażenie placu zabaw zgodnego z ekologią zawiera w sobie elementy pochodzące z recyklingu. Bardzo często są to przetworzone na nowo materiały lub przedmioty, których pierwotny użytek został już wyeksploatowany. Jednak zamiast trafiać do odpadów, na wysypisko śmieci lub stanowić element zanieczyszczenia środowiska naturalnego, produkty te zyskują wiele nowych zastosowań, z których wiele wymyślanych jest przez same dzieci, np.

  • pufy, fotele i ławki z elementów plastikowych,
  • huśtawki, tory przeszkód i kryjówki z opon,
  • domki, schrony i szałasy z drewna,

Wykorzystuje się również inne źródła odnawialne, których specyfika zostaje przybliżona dzieciom. Dzięki temu zaczynają one rozumieć, że wyrzucanie zużytych materiałów, tworzyw i produktów bardzo często jest marnotrawstwem tych rzeczy. Wykorzystać można je ponownie, w sposób kreatywny, a przy tym zgodny z prawami ekologii oraz skłaniający o do ponownego użytku nawet zbędnych i potencjalnie bezużytecznych przedmiotów. Tego typu działania sprawiają, że dzieci samodzielnie podejmują takie akcje, a stworzone w ten sposób wyposażenie jest wyjątkowo oryginalne i zachęcające do zabawy.

3

Obok recyklingu, głównym elementem tworzącym ekologiczny plac zabaw, jest sama natura. W najnowszych trendach wykorzystuje się roślinność naturalną oraz warunki geologiczne do kreowania wyglądu i struktury placu zabaw. Jest to możliwe dzięki nie do końca jeszcze docenianej modzie uwzględniającej wykorzystanie witek wierzbowych. Umożliwiają one ukształtowanie kierunków i rozwoju gałęzi przez człowieka, dzięki czemu możliwe jest stworzenie za ich pomocą m.in.

  • tuneli z pięknymi łukami roślinnymi,
  • żywopłotów o wymyślnych kształtach i strukturach,
  • domków z ażurową konstrukcją dachu i ścian,
  • parawanów chroniących przed słońcem,
  • zadaszeń odpornych na deszcz.

Dzięki wysadzaniu sadzonek wczesną wiosną, wiązania linowe lub inne elastyczne tworzywa umożliwiają rozwój wyjątkowej struktury roślinnej jeszcze w tym samym sezonie. Częsta aktywność w placu zabaw wyposażonym w ten sposób sprawia, że dzieci bezpośrednio reagują na zmiany dokonujące się w roślinności za pomocą por roku, różnic pogodowych oraz ingerencji człowieka. Zmienia się wówczas całe otoczenie, co podświadomie podpowiada dzieciom, na jakich zasadach opiera się funkcjonowanie przyrody oraz jakie czynniki przeważają o jej wyglądzie i kondycji. Dzięki temu ekologiczny plac zabaw pozwala na naukę i zabawę jednocześnie.
ekologiczne_place_zabaw-infografika

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw

Dodaj komentarz