Fascynujące zastosowania ozonu w medycynie


Fascynujące zastosowania ozonu w medycynie
Ozon jest trójatomową odmianą tlenu, która posiada niesamowite właściwości antybakteryjne. Pod koniec dziewiętnastego wieku została opracowana technologia, która pozwala na sztuczne generowanie ozonu i łatwo się domyślić, że z czasem ten związek zaczął być bardzo szeroko wykorzystywany również w medycynie, gdzie jego zdolność zwalczania bakterii okazała się ogromnym atutem. Ozonoterapia jest prawdziwie fascynującą dziedziną medycyny, która zostanie omówiona w tym artykule.

Ozon w stomatologii

Ponieważ ozon jest niesamowitym utleniaczem, znalazł bardzo przydatne zastosowanie w stomatologii. Jako broń przeciwko drobnoustrojom kryjącym się w jamie ustnej wykazuje daleko większą skuteczność niż chlor, dlatego obecnie wykorzystuje się go  w bardzo szerokiej gamie zabiegów, wbrew panującemu często przekonaniu, iż stosuje się go głównie do zwalczania wczesnej próchnicy. 

W periodontologii ozon wykorzystywany jest do leczenia zapalenia dziąseł, przyzębia oraz kieszonek dziąsłowych, w protetyce zaś do eliminowania flory bakteryjnej na oszlifowanych zębach, dzięki czemu pod uzupełnieniami protetycznymi nie ma szans pojawić się próchnica. W chirurgii stomatologicznej ozon pozwala zaś na uniknięcie powikłań po zabiegach chirurgicznych, zaś w leczeniu kanałowym wykorzystuje się go do leczenia wyjątkowo trudnych przypadków endodontycznych. 

Jak zostało wspomniane powyżej, wiele osób uważa ozonoterapię głównie za sposób zwalczania wczesnej próchnicy i rzeczywiście w tego rodzaju zabiegach sprawdza się ona doskonale. Badania potwierdzają jej skuteczność w tym zakresie, ponieważ stwierdzone zostało, iż wystarczy przez kilkanaście sekund aplikować ozon na dotknięty schorzeniem ząb, by pozbyć się z niego prawie całej flory bakteryjnej.

Szerokie zastosowanie ozonoterapii

Zastosowanie ozonoterapii w stomatologii to jednak zaledwie niewielka część jej użyteczności. Lista chorób, do których leczenia wykorzystuje się ozon jest niezwykle długa i należą do nich między innymi reumatyzm, zespół przewlekłego zmęczenia, zaburzenia krążenia, cukrzyca, nieżyty żołądkowo-jelitowe. Niewątpliwie wraz z rozwojem ozonoterapii ilość chorób, w których leczeniu jest wykorzystywana będzie stale rosnąć!

Ze względu na silne właściwości bakteriobójcze, ozon wykorzystywany jest często w przypadkach pacjentów, których organizmy nie reagują na antybiotyki. Ozonoterapii nie traktuje się w większości przypadków jako głównej metody leczenia, lecz raczej jako uzupełnienie dla terapii podstawowej.

Są cztery formy, w których zazwyczaj podaje się pacjentom ozon. Są to:

– zastrzyki dożylne i dotętnicze

– zastrzyki domięśniowe i podskórne

– zastosowanie mieszanki tlenowo-ozonowej na skórze pacjenta

– hiperbaryczna terapia ozonowa

Ozonoterapia jest zabiegiem bezpiecznym dla organizmu i nie wywołuje skutków ubocznych. Nie należy się obawiać przedawkowania ozonu, ponieważ podawana pacjentowi mieszanka tlenowo-ozonowa tworzona jest w taki sposób, by zachować bezpieczne dla niego proporcje między tlenem a ozonem – tego drugiego jest w niej śladowa ilość.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona koronaozon.pl

Dodaj komentarz