Fitozwiązki – na czym polega ich wyjątkowa moc?


Fitozwiązki – na czym polega ich wyjątkowa moc?
Produkty spożywcze, które każdego dnia pojawiają się na naszych talerzach, mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Zdrowa dieta sprawia, że czujemy się lepiej, piękniej wyglądamy, a groźne choroby dopadają nas znacznie rzadziej. Jeśli chcemy, by stany zapalne wszelkiego rodzaju, problemy pokarmowe oraz dermatologiczne dopadały nas rzadziej, musimy opracować najlepszą dla siebie dietę. Ważną rolę odgrywać będą w niej fitozwiązki – cenne dla zdrowia substancje, które znajdują się w produktach roślinnych. Jaki wpływ mają one na nasze zdrowie? Oto najważniejsze fitozwiązki oraz krótka charakterystyka ich działania.

Allicyna – niezwykły związek siarkowy

Ten związek siarkowy znajduje się w czosnku – naturalnym leku na wiele dolegliwości oraz silnym antybiotyku, który pomaga nam w prowadzeniu skutecznej walki z bakteriami, grzybami oraz wirusami. Allicyna sprawia, że czosnek ma tak korzystny wpływ na nasze zdrowie, ona tez odpowiada za jego charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Warto jednak się poświęcić i częściej sięgać po czosnek. Pamiętajmy, że ten niezwykły dar natury pomoże nam nie tylko w walce z bakteriami i wirusami, ale też korzystnie wpłynie na układ krążenia.

Antocyjany – fitozwiązki o ciekawej barwie

Antocyjany też mają swą cechę charakterystyczną. Nie przyciągają wprawdzie swym zapachem, wyróżniają się jednak swą barwą. Te fitozwiązki to nic innego, jak czerwone lub purpurowe barwniki, które znajdziemy m. in. w borówkach oraz w czerwonej cebuli. Antocyjany mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Są one cenione przede wszystkim jako substancje zapewniające maksymalną ochronę przed stanami zapalnymi, pomagają nam też w chronieniu się przed udarami i zawałami. Ze względu na swe właściwości warto włączyć do diety te produkty, w których antocyjany zajmują tak ważne miejsce.

Beta-glukany – lecznicza moc pestek

Beta-glukany to specyficzne fitozwiązki. Ich charakterystyczną cechą jest duża masa cząsteczkowa. Te złożone wielocukrowe związki chemiczne są ważnym budulcem pestek, znaleźć je można także w grzybach. Co może zyskać nasz organizm w chwili, gdy te substancje na dobre zagoszczą w naszej diecie? Sporo. Beta-glukany są cenione przede wszystkim za ogromny wpływ na prace układu immunologicznego oraz za to, że wykazują się ogromną skutecznością w walce ze zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu we krwi.

Kumaryny – bezcenne wsparcie dla układu limfatycznego

Kumaryny są kojarzone przede wszystkim z niezwykłym aromatem oraz z bardzo dobrym wpływem na nasze zdrowie. Kumaryny, które znajdują się m. in. w selerze, mają bardzo dobry wpływ na układ limfatyczny. Te fitozwiązki sprawiają, że limfa sprawniej przepływa przez nasz organizm. Jest to bardzo ważne, gdyż limfa pozwala usuwać z naszego organizmu wiele szkodliwych związków oraz toksyn, których obecność w organizmie może stać się przyczyną wielu poważnych schorzeń.

Fitozwiązki to wyjątkowo cenne dla zdrowia substancje, dzięki którym nasza dieta może sporo zyskać. Pamiętajmy o tym, by sięgać po produkty roślinne oraz by maksymalnie korzystać z wyjątkowej mocy znajdujących się w nich substancji.

Dodaj komentarz